Ambasada Szwecji w Warszawie udziela miastu Mysłowice patronatu nad realizacją nowoczesnych inwestycji w zakresie zrównoważonego rozwoju, ze szczególnym naciskiem na dbałość o środowisko naturalne oraz skuteczne przekształcenie terenów poprzemysłowych i zdegradowanych. Patronat ma się przyczynić do poprawy warunków życia mieszkańców Mysłowic i innych miast naszego regionu.
– Jest to dzień przełomowy dla naszego miasta. Jak to powiedział radca szwedzkiej ambasady, Mysłowice są pierwszym miastem w Polsce, które taką pomoc od Szwecji otrzymało. Szwecja również kiedyś zmagała się z problemami terenów poprzemysłowych, terenów zdegradowanych, terenów które należało ekologicznie zmienić. W związku z tym dla nas patronat pod takim kątem jest niesamowicie ważny. – mówi prezydent Edward Lasok.
Ambasada Szwecji udzielając patronatu, deklaruje merytoryczne wsparcie radcy ambasady Józefa Neterowicza, który jest ekspertem w dziedzinie innowacyjnych technologii. Uroczyste wręczenie patronatu z rąk radcy miało miejsce w Urzędzie Miasta Mysłowice.
– To społeczeństwo ma zrozumieć celowość tego działania i być jego beneficjentami, czy to jeżeli chodzi o efekty ekologiczne, takie jak zmniejszenie niskiej emisji, czy też o efekty finansowe, ponieważ np. w Szwecji energia elektryczna jest dużo tańsza niż w Polsce i do tego jest całkowicie „zielona”. – mówi Józef Neterowicz, radca ambasady Szwecji.
Jeszcze zanim radca szwedzkiej ambasady przekazał Mysłowicom zaszczytny patronat, odwiedził młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego, która w klasie o profilu z grupą skandynawską poznaje kulturę i język szwedzki.
– Nigdy w życiu nie przypuszczałem, że właśnie w Mysłowicach coś takiego może mnie spotkać. Oznacza to, że zainteresowanie Szwecją i Skandynawią jest spore, wynikające z tych działań proekologicznych, ale też z tego powodu, że ktoś postanowił taki właśnie profil w szkole uruchomić. – mówi Neterowicz.
Szwecja znana jest w Europie i na świcie jako kraj o wysoko rozwiniętych działaniach proekologicznych. Dla Szwedów ochrona środowiska naturalnego jest jednym z priorytetów, przy czym równocześnie udowadniają, że przemysł i uzyskiwanie źródeł energii może być przyjazne dla człowieka i środowiska. Wsparcie jakie od szwedzkiego rządu uzyskały Mysłowice będzie koncentrować się głównie na nowoczesnych metodach zarządzania terenami poprzemysłowymi i inwestycyjnymi, z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju.
– Jako prezydent Mysłowic chce bardzo mocno podziękować Szwedom, że podjęli decyzję o udzieleniu nam patronatu. Myślę, że sprawy, które nas dotykają, a dotykają nas bardzo mocno, ponieważ mamy tereny poprzemysłowe, tereny zdegradowane, co do których chciałbym je przestawić na inny tor. Dobrze będzie skjorzystać z przebogatych doświadczeń Szwecji w tym zakresie, gdzie każda technologia, każde rozwiązanie to przede wszystkim dbałość o człowieka, co zawsze leży mi na sercu. – dodaje Lasok.
W uroczystym przekazaniu patronatu wziął udział Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa, który przyznał, że pozyskując takie wsparcie, Mysłowice zostały wyróżnione przez szwedzki rząd. Przyznał także, że dla dobra Śląska będzie bacznie obserwował rozwój szwedzkiego wsparcia.
– Widzimy że problem terenów poprzemysłowych to jeden z większych problemów w województwie. Mamy masę terenów zdegradowanych, które leżą odłogiem, często w centrach miast. Szukamy jakiegoś rozwiązania, żeby to zagospodarować, ale to musi być pomysł, to musi być coś nowoczesnego, co nie tylko przyrodniczo przywróci te tereny, ale także szarpnie naszą gospodarkę do przodu. – mówi marszałek Wojciech Saługa.
Patronat, jakim Mysłowice zostały wyróżnione koncentrować będzie się także wokół edukacji ekologicznej, sposobów przekształcania i zagospodarowywania terenów poprzemysłowych oraz – co niezwykle ważne dla mysłowiczan – wdrażania rozwiązań generujących powstawanie nowych miejsc pracy.