Na początku maja br. grupa uczniów i nauczycieli z mysłowickiego Gimnazjum nr 6 przebywała w hiszpańskim regionie Galicja, goszcząc w partnerskiej szkole IES Afonso X O Sabio w Cambre. Wizyta związana była z realizacją dwuletniego projektu Comenius pod hasłem „Zwalczamy stereotypy, budujemy nową Europę”.
W wizycie na zachodnim wybrzeżu Hiszpanii, oprócz gospodarzy i grupy z Polski, wzięły udział również szkoły z Litwy, Niemiec, Włoch i Turcji. Kilkudniowy pobyt rozpoczęła wizyta w stolicy regionu Galicja – Santiago de Compostela. Oprócz słynnej katedry, w której znajdują się relikwie świętego Jakuba, uczestnicy projektu zwiedzili również malownicze stare miasto oraz budynki Uniwersytetu Santiago de Compostela. Niesamowitą atrakcją okazała się wycieczka w głąb Galicji do miejsca zwanego Ribeira Sacra.W trakcie pobytu w La Corunie uczniowie zwiedzili miasto położone nad samym oceanem. Weszli na szczyt Wieży Herkulesa – najstarszej na świecie działającej latarni morskiej, zwiedzili „Obradoiro de gaista Seivane” – fabrykę dud galicyjskich oraz dom urodzonego w La Corunie znanego dziennikarza i pisarza Wenceslao Fernández Flóreza. W Muzeum Sztuk Pięknych polska grupa zobaczyła wystawę prac genialnego młodego Pabla Picassa, który spędził kilka lat swojego dzieciństwa właśnie w La Corunie. W Urzędzie Miasta Cambre spotkano się z miejscowymi władzami.
Wizyta partnerska była nie tylko okazją do zwiedzania miejsc, ale przede wszystkim do realizowania zaplanowanych zadań. Podczas spotkań i zajęć w szkole uczniowie przedstawiali przygotowane prezentacje podsumowujące działania z ostatnich dwóch lat oraz filmy video zawierające wywiady ze wszystkimi uczniami szkoły zaangażowanymi w projekt. Młodzież pracowała również w międzynarodowych grupach rozwiązując quizy i ankiety poświęcone tematyce realizowanej podczas realizacji projektu. Działania te były okazją do międzynarodowej wymiany doświadczeń, poznania kultur, zwyczajów, a przede wszystkim do obalenia stereotypów i błędnych wyobrażeń o innych narodowościach. Językiem roboczym wizyty był oczywiście angielski, uczniowie mieli więc okazję do—do doskonalenia swoich umiejętności w komunikowaniu się, zwłaszcza, że zakwaterowani byli u rodzin uczniów szkoły w Cambre.
Ostatni dzień tej wyjątkowej wizyty zakończył się pożegnalnym przyjęciem, które odbyło się w szkole. Każdy uczestnik otrzymał certyfikat uczestnictwa w spotkaniu, nastąpiła też wymiana prezentów przygotowanych przez delegacje poszczególnych krajów. Gimnazjum nr 6 obdarowało swoich partnerów popularnymi polskimi słodyczami oraz własnoręcznie zrobionymi statuetkami. Radość wspólnych śpiewów i tańców zakłócał smutny fakt, że w tym gronie widziano się już być może po raz ostatni. Uczestnicy projektu podkreślali, że są pewni, iż doświadczenia związane z udziałem w projekcie Comenius zatrzymają na wiele lat, a zawarte przyjaźnie przetrwają próbę czasu i dzielącą odległość.