W ramach projektu Mysłowicka Wiosna Uwagi odbyły się dwudniowe warsztaty filmowe w mysłowickim kinie Znicz, które poprowadził reżyser młodego pokolenia, Jakub Pączek.
Zebranej publiczności reżyser przybliżył teorię i trendy w filmie dokumentalnym. Prezentując swoje filmy opowiedział o sposobie tworzenia tego typu dzieł oraz podzielił się niezbędną wiedzą z zakresu techniki wykonania, jak również samej technologii.
Warsztaty pozwoliły odpowiedzieć na pytania dotyczące bohatera i jego roli w filmie, a także uzyskać odpowiedź na pytanie czy istnieje jeszcze film jednolity gatunkowo, bądź dlaczego coraz trudniej powiedzieć co jest dokumentem, a co fikcją.
– Zastanawiamy się nad tym, czy istnieje kino prawdziwe. W świecie newsów, telewizji internetowych, czy filmików internetowych, czy nadal istnieje film prawdziwy. Czy można zrobić film dokumentalny, który będzie autentycznym dokumentem? Rozmawiamy również o tym jak robi się filmy dokumentalne oraz jak szukać bohatera. Postanowiłem pierwszego dnia skoncentrować się na szukaniu bohaterów w kręgu swojej własnej rodziny, dlatego oglądaliśmy filmy zrobione przez moich kolegów o ich własnych członkach rodziny. Ponieważ sądzę, iż najprościej rozmawia się o filmach, o których się wie jak powstały – relacjonuje prelegent Jakub Pączek.
Jakub Pączek jest reżyserem oraz scenarzystą, jak również absolwentem reżyserii filmowej na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, który według własnych scenariuszy zrealizował szereg nagradzanych filmów krótkometrażowych. Są to m.in. „Pralka”, „Najlepsze kąski na wagonach” i jego etiuda absolutoryjna „Strona A”. Za swój 30-minutowy debiut „128. Szczur” otrzymał m.in. nagrodę Prezesa TVP za najlepszą reżyserię na 53. Krakowskim Festiwalu Filmowym.