Kończą się się wakacje i niebawem rozpocznie się rywalizacja sportowa mysłowickich szkół w nowym roku szkolnym. Pod koniec czerwca podsumowane zostały i przedstawione dokonania naszych szkół we współzawodnictwie wewnętrznym, tj. na szczeblu miasta (zamieszczone są na stronie internetowej: www.mosir.myslowice.pl, w zakładce – Sport szkolny, w plikach: „Sprawozdania” i „Wyniki”). Ponieważ Śląski Szkolny Związek Sportowy opublikował również całokształt wyników zespołowych współzawodnictwa szkół naszego województwa, pora również na przedstawienie sportowych osiągnięć mysłowickich placówek oświatowych w roku szkolnym 2014/2015 w rywalizacji „zewnętrznej”, czyli w konkurencji z innymi placówkami szkolnymi Śląska (występy w finałach wojewódzkich) i kraju (udział w finałach Ogólnopolskich Letnich Igrzysk, Gimnazjad i Licealiad Młodzieży Szkolnej). Tym bardziej, że bilans dokonań kilku naszych placówek jest w tych rywalizacjach całkiem znaczący, gdyż został okraszony nie tylko wywalczeniem awansów w wielu dyscyplinach do tych finałowych rozgrywek, lecz – podobnie jak w latach poprzednich – wieloma sukcesami i czołowymi miejscami nie tylko w województwie, ale i na szczeblu ogólnopolskim. Na początek jednak kilka zdań wprowadzenia o zasadach tej rywalizacji.
Śląski Szkolny Związek Sportowy już od prawie 60 lat – w cyklu kolejnych lat szkolnych – organizuje i nadzoruje system wojewódzkiego współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży szkolnej poszczególnych szczebli nauczania. Ta sportowa rywalizacja prowadzona przez Śl. SZS, przebiega pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego, a najlepsze szkoły naszego województwa walczą co roku o puchary Śląskiego Kuratora Oświaty. Droga szkół do finałów wojewódzkich jest długa i trudna (a tylko wywalczenie awansu i udział w Wojewódzkich Igrzyskach, Gimnazjadzie i Licealiadzie, gwarantuje jakiekolwiek zdobycze punktowe w tym współzawodnictwie). Pierwszym etapem jest na tyle solidne i skuteczne przygotowanie reprezentacyjnej drużyny szkolnej w danej dyscyplinie, aby – wśród wszystkich rywalizujących mysłowickich szkół – z powodzeniem zajęła 1. miejsce w finałach miejskich. Następnie mistrzowska szkoła z Mysłowic, walczy z mistrzem Katowic tej samej dyscypliny i tylko zwycięzca tej konfrontacji ma zagwarantowany awans do finałów wojewódzkich; a w grach zespołowych (siatkówka, koszykówka, piłka ręczna i piłka nożna), nawet pokonanie najlepszej katowickiej szkoły nie gwarantuje występu w ścisłym finale, gdyż po pomyślnym przebrnięciu tych dwóch etapów, szkolną reprezentację czeka jeszcze trzeci szczebel – półfinał wojewódzki w składzie czterech najlepszych szkół z rejonów: Chorzowa, Pszczyny, Tych i Katowic/Mysłowic (szkoły województwa śląskiego przydzielone są do jednego z 16 rejonów; a zwycięzcy rejonów tworzą następnie cztery grupy półfinałowe – po cztery mistrzowskie zespoły szkolne z rejonów. Reguła ta dotyczy wszystkich kategorii nauczania, tj. szkół podstawowych, gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych). Także i w tym trzecim szczeblu – czyli w półfinałach wojewódzkich – wyłącznie zajęcie 1 miejsca zapewnia występ w ścisłym finale Wojewódzkich Igrzysk, Gimnazjady, czy Licealiady. A trzeba wziąć przy tym pod uwagę niebagatelną ilość placówek, jaka corocznie ubiega się o to, aby uzyskać awans do finałów wojewódzkich. W każdym rejonie na szczeblu poszczególnych miast, gmin i powiatów w grach zespołowych uczestniczy co najmniej 15-20 szkół – co łącznie w 16-stu rejonach oznacza rywalizację ok. 240 – 320 placówek ! Zatem już sam awans do najlepszej „szesnastki” województwa jest już bardzo dobrym rezultatem, a wywalczenie miejsca na podium w poszczególnych dyscyplinach – czyli zdobycie złotych, srebrnych lub brązowych medali w finale wojewódzkim, należy przyjąć jako naprawdę szczególne duże i znaczące osiągnięcie.
Przedstawione powyżej zasady obrazują, jak wiele wysiłku i czasochłonnych przygotowań ze strony samej młodzieży – reprezentantów szkoły, ale i przygotowujących ich opiekunów (nauczycieli wychowania fizycznego) – potrzeba, aby przy tak dużej konkurencji odnieść wiele zwycięskich spotkań i osiągnąć te szczytowe, najwyższe cele. I tu Mysłowice zazwyczaj w każdym roku szkolnym mogą się poszczycić znaczącymi sukcesami sportowymi naszych miejskich placówek oświatowych. Nie inaczej było w minionym roku szkolnym 2014/2015. Na stronie internetowej Ślaskiego Szkolnego Związku Sportowego (www.slaskiszs.republika.pl), zamieszczone są komunikaty zawierające kompletne zestawienia i klasyfikacje finałowych rozgrywek wojewódzkich Igrzysk (szkoły podstawowe), Gimnazjady (szkoły gimnazjalne) i Licealiady (szkoły ponadgimnazjalne) w dyscyplinach, w których prowadzona jest sportowa rywalizacja młodzieży szkolnej. Tam też w tabelach zbiorczych widnieją zestawienia generalnych klasyfikacji punktowych szkół za rok szkolny 2014/2015. W komunikatach tych można znaleźć osiem mysłowickich szkół (z ogólnej liczby 29 szkół miasta), co oznacza, iż właśnie taka ilość awansowała i „punktowała” w finałach wojewódzkich. Są to: w kategorii szkół podstawowych – Zespół Szkół Sportowych, SP nr 1 oraz ZS-P nr 1 (SP nr 6); w kategorii szkół gimnazjalnych – Gimnazjum Sportowe ZSS, G nr 1, G nr 3 i G nr 5, a w grupie szkół ponadgimnazjalnych – I LO. Ośmiokrotnie reprezentacje tych w/w mysłowickich szkół drużynowo osiągnęły w tych finałach miejsca medalowe; w tym trzykrotnie były to najwyższe laury, czyli puchary za zwycięstwa zespołowe, złote medale i tytuły szkolnych, drużynowych mistrzów województwa śląskiego w roku szkolnym 2014/2015. Ponadto w pięciu dyscyplinach dzieci i młodzież mysłowickich placówek pięciokrotnie stawała na 2. i 3. miejscu podium, zdobywając srebrne i brązowe medale. Oto jak szczegółowo w poszczególnych grupach nauczania, przedstawiają się dokonania w różnych dyscyplinach sportowych naszych szkół:
a/ Finały woj. śląskiego w Sztafetowych Biegach Przełajowych
– Ruda Śląska, 28.10.2014r.
15 miejsce reprezentacji dziewcząt Zespołu Szkół Sportowych
8 miejsce – „ – chłopców Szkoły Podstawowej nr 1
3 miejsce – „ – chłopców Gimnazjum nr 5 w Mysłowicach Wesołej ( Patryk Bożek, Mikołaj Chwałek, Oskar Fiszer,
Karol Góralski, Bartosz Jabcoń i Stanisław Maciejewski)
b/ Finały Licealiady woj. śląskiego – drużynowe zawody lekkoatletyczne
Sosnowiec, 7 października 2014 r.
15 miejsce reprezentacji chłopców I Liceum Ogólnokształcącego
c/ Finały Woj. Licealidy w tenisie stołowym – Sosnowiec, 17.11.2014r.
– 2 miejsce reprezentacji dziewcząt I Liceum Ogólnokształcącego ZSO
(Martyna Zygadło, Dominika Pająk i Katarzyna Delimata)
2 miejsce w finale krajowym Martyny Zygadło – Bydgoszcz, 25.04.
d/ Finały województwa śląskiego w szachach – Częstochowa, 27.03.2015r.
7 miejsce reprezentacji dziewcząt Zespołu Szkół Sportowych
2 miejsce – „ – chłopców Zespołu Szkół Sportowych
(Niezabitowski Kamil i Ryński Marcin)
12 miejsce reprezentacji chłopców Gimnazjum Sportowego
4 miejsce – „ – dziewcząt Gimnazjum nr 3
(Sobczak Marta i Zawadzka Anna)
e/ Finały woj. Gimnazjady w tenisie stołowym – Rybnik, 06.05.2025 r.
oraz Igrzysk Szkół Podstawowych – Ligota, 14.04.2015r.
– 1 miejsce reprezentacji dziewcząt Gimnazjum Sportowego
(Grzesińska Zuzanna, Urbaniak Wiktoria i Kasperkiewicz Monika)
8 miejsce reprezentacji chłopców Gimnazjum Sportowego
1 miejsce reprezentacji dziewcząt Zespołu Szkół Sportowych
(Franaszczuk Klaudia, Gasz Alicja i Tomecka Julia)
2 miejsce reprezentacji dziewcząt Gimnazjum Sportowego
w Finałowym Ogólnopolskim Drużynowym Turnieju tenisa stołowego
dziewcząt – Rawa Mazowiecka, 22-23 maja 2015 r.
(Julia Tomecka i Klaudia Franaszczuk)
f/ Finały wojewódzkich Igrzysk – drużynowe zawody pływackie
– Gliwice, 21.04.2015r.
– 4 miejsce Zespołu Szkół Sportowych
g/ Półfinały woj. w mini piłce ręcznej – Mysłowice, 18 maja 2015 r.
2 miejsce dziewcząt Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 (SP nr 6)
(5-8 miejsce w województwie śląskim)
h/ Półfinały woj. Gimnazjady w piłce ręcznej– Mysłowice, 28.04.2015 r.
2 miejsce chłopców Gimnazjum nr 1
(5-8 miejsce w województwie śląskim)
i/ Finały woj. w Biegu na Orientację – Rybnik, 21.05.2015r.
– 13 miejsce reprezentacji dziewcząt Gimnazjum Sportowego
12 miejsce – „ – chłopców Gimnazjum Sportowego
10 miejsce – „ – dziewcząt Zespołu Szkół Sportowych
11 miejsce – „ – chłopców Zespołu Szkół Sportowych
7 miejsce – „ – dziewcząt I Liceum Ogólnokształcącego ZSO
8 miejsce – „ – chłopców I Liceum Ogólnokształcącego ZSO
j/ Półfinały Wojewódzkiej Licealiady 2014/2015
3 miejsce reprezentacji chłopców I Liceum Ogólnokształcącego
(9 miejsce w województwie) – w piłce ręcznej
– 3 miejsce reprezentacji dziewcząt I Liceum Ogólnokształcącego
(9 miejsce w województwie) w piłce siatkowej
k/ Finały Woj. Igrzysk Młodzieży Szkolnej w czwórbojach lekkoatletycznych
Sosnowiec – 26 maja 2015r.
1 miejsce – reprezentacja chłopców Szkoły Podstawowej nr 1
(Czarnecki Dawid, Jochimczyk Grzegorz, Kic Sebastian, Matusiak Adrian,
Nesterenko Renat, Winckowicz Adam i Grasela Paweł).
– 9 miejsce tej reprezentacji SP nr 1 w finale krajowym w Olecku
(12-13 czerwca 2015r.) w czwórboju lekkoatletycznym
l/ Finały Woj. Licealiady w siatkówce plażowej – Dąb. Górnicza, 18.06.15r.
2 miejsce reprezentantek I Liceum Ogólnokształcącego
im. T. Kościuszki (Matylda Walas i Weronika Zawadzka)
Natomiast generalne współzawodnictwo w kategorii szkół podstawowych i gimnazjalnych na szczeblu naszego województwa – zgodnie z regulaminem Szkolnego Związku Sportowego – jest prowadzone łącznie dla dziewcząt i chłopców; przy czym do końcowych klasyfikacji zaliczonych zostaje maksymalnie sześć najlepszych wyników punktowych uzyskanych przez daną szkołę w finałach Wojewódzkich Igrzysk i Gimnazjady. Oto jak przedstawiają się lokaty naszych mysłowickich szkół w tabelach zbiorczych w sportowej rywalizacji wojewódzkiej w tych dwóch szczeblach nauczania:
w kategorii szkół podstawowych:
5 miejsce – Zespół Szkół Sportowych im. Olimpijczyków Śląskich
41 miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Heleny i Ignacego Fików
113 miejsce – Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 (SP nr 6)
W tej kategorii w tabelach zbiorczych widnieje 190 szkół podstawowych Śląska, które „punktowały” w sportowej rywalizacji tego szczebla w województwie.
w kategorii szkół gimnazjalnych:
16 miejsce – Gimnazjum Sportowe ZSS im. Olimpijczyków Śląskich
83 miejsce – Gimnazjum nr 5 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego
88 miejsce – Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Integracyjnymi
im. Kardynała Karola Wojtyły
112 miejsce – Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. W. Korfantego
Na przestrzeni roku szkolnego 2014/2015 w różnych dyscyplinach w finałach wojewódzkich łącznie rywalizowało i zostało sklasyfikowanych 195 szkół gimnazjalnych Śląska.
Natomiast w grupie szkół ponadgimnazjalnych prowadzone są oddzielne klasyfikacja dla dziewcząt i chłopców, a suma uzyskanych najwyższych rezultatów punktowych w pięciu dyscyplinach, wyznaczyła szkołom odpowiednie miejsce w tej klasyfikacji. W zakończonym roku szkolnym w kategorii dziewcząt punkty zdobyło 84 różnych szkół ponadgimnazjalnych Śląska, natomiast w kategorii chłopców „punktowało” 91 szkół z różnych miast i miejscowości województwa. Nasze miejskie „Kościuszko” wśród tych szkół, za cały rok szkolny 2014/2015, w generalnej klasyfikacji wojewódzkiego współzawodnictwa sportowego szkół Śląska, w kategorii dziewcząt znalazło się w tabeli zbiorczej na czołowej pozycji:
a/ kat. dziewcząt – 4 miejsce w generalnej klasyfikacji końcowej I LO ZSO
z ilością 93 pkt. (do trzeciego miejsca zabrakło zaledwie 1 punkt)
(na powyższą pozycję złożyły się wicemistrzostwa, a więc drugie miejsca w województwie reprezentantek I LO w tenisie stołowym
i siatkówce plażowej; 7 miejsce w biegach na orientację oraz 9 miejsce w piłce siatkowej)
b/ kat. chłopców – 23-27 miejsce w generalnej klasyfikacji końcowej I LO