„Karty do niedzielnego głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu są źle zaprojektowane, wyborcy i wyborczynie mogą popełniać błędy” – ostrzega Fundacja Batorego wraz ze specjalistami i od procedur wyborczych i projektowania graficznego. W efekcie liczba głosów nieważnych może okazać się równie wysoka jak w zeszłorocznych wyborach samorządowych.
Na co w takim razie zwrócić uwagę podczas niedzielnych wyborów parlamentarnych by oddany przez nas głos był ważny?
Wydaje się, że procedura oddania ważnego głosu nie jest skomplikowana. W lokalu wyborczym dostaniemy dwie karty do głosowania – do Sejmu (karta w formie książeczki) i do Senatu. Stawiamy tylko jeden krzyżyk w kratce obok wybranego kandydata na karcie do Sejmu i tylko jeden krzyżyk na karcie do Senatu. Ostatnie wybory samorządowe (2014 rok) ujawniły jednak problem kart zbroszurowanych. Częstą przyczyną uznania głosów za nieważne było zaznaczanie przez wyborców po jednym krzyżyku na wielu stronach, efektem czego głos był nieważny.

Przy niedzielnych wyborach, zdaniem Fundacji Batorego, sytuacja może się powtórzyć. Ponadto fundacja zgłasza uwagę, że sam spis treści umieszczony na drugiej stronie broszury może spowodować problem. Według dr. Adama Gendźwiłła część wyborców może postawić krzyżyk wyłącznie przy nazwie preferowanej partii na spisie treści, który nie różni się wyglądem od list kandydatów. Inne osoby mogą z kolei zamiast na wybraną listę numer 16, zagłosować na… stronie numer 16.

Ze względu na spostrzeżenia ekspertów warto zaapelować o zachowanie uwagi podczas niedzielnego głosowania, by oddany przez nas głos nie był głosem nieważnym.
Jak poprawnie głosować?

Wybory do Sejmu – karta w formie zbroszurowanej książeczki – kolor biały
By prawidłowo oddać głos na swojego kandydata do Sejmu, należy przy jego nazwisku postawić znak „X”. Karta z listami kandydatów do Sejmu będzie miała formę książeczki. Na pierwszej stronie znajdziemy informacje jak oddać ważny głos, na drugiej kartce znajdzie się spis treści. Na tej kartce nie oddajemy głosu. Na kolejnych kartkach umieszczone są listy kandydatów na posłów poszczególnych komitetów. Głosować można tylko na jedną listę stawiając znak „X” w kratce obok nazwiska tylko jednego kandydata. Postawienie znaku „X” na więcej niż jednej kartce spowoduje nieważność głosu.

Wybory do Senatu – karta w kolorze żółtym
Jednomandatowe okręgi wyborcze obowiązują w wyborach do Senatu. Karta do głosowania do Senatu będzie miała żółty kolor i znajdą się na niej nazwiska kandydatów na senatora ( przy nich nazwy komitetu wyborczego, które zgłosił kandydata). Wybieramy tylko jednego kandydata stawiając znak „X” w kratce obok jego nazwiska. Informacja jak oddać ważny głos znajdzie się w dolnej części kartki.