Miasto podsumowało już wszystkie odpowiedzi udzielone przez młodzież z mysłowickich szkół w badaniu ankietowym, które było częścią akcji „Dopal cenę swojej śmierci”. Wyniki jasno wskazują na pozytywny odbiór akcji – aż 80% uczniów pozytywnie oceniło miejską kampanię.

Happening, film…

Przypomnijmy. Pod koniec października mysłowicki samorząd przeprowadził kampanię w siedmiu podstawówkach (poziom dotychczasowego gimnazjum) i wszystkich szkołach ponadpodstawowych, podczas której informował o ogromnym zagrożeniu jakie niosą ze sobą dopalacze. W akcję zaangażowani byli aktorzy, pracownicy zakładów pogrzebowych, a w materiale filmowych wyświetlonym uczniom wystąpili młodzi ludzie, którzy mieli kontakt z dopalaczami. Psycholog i pracownik sanepidu uświadamiali z kolei jak trudno ratować jest osobę zatrutą dopalaczem. Nie zapomniano także o materiałach informacyjnych, które rozdano młodzieży.

Częścią kampanii było także badanie ankietowe, którego zadaniem było zweryfikowanie, jaką wiedzę ma młodzież na temat dopalaczy oraz czy tego rodzaju akcje są potrzebne i mogą być skuteczne.

– Akcja choć wzbudzająca emocje, została pozytywnie przyjęta przez młodzież. Blisko 1500 młodych osób powiedziało nam, że to dobry pomysł. Wiedzieliśmy, że musimy dostarczyć tę iskrę, bo bez tego nasz cel nie zostanie osiągnięty, nie dotrzemy do tych młodych ludzi – podkreśla Edward Lasok, prezydent Mysłowic.

Nie wiedzieli o żelkach, lizakach

Badanie ankietowe wskazało również, że połowa z badanych osób nie miała wiedzy w jak różnych formach (żelki, lizaki) dopalacze mogą być sprzedawane, co może wskazywać na potrzebę edukacji w tym zakresie.

80% ocenia pozytywnie

Ponad 81% badanych pozytywnie wypowiedziało się o pomyśle przeprowadzenia akcji – blisko 44 % młodzieży, która wzięła udział w kampanii odpowiedziało, że pomysł jest bardzo dobry, a ponad 37%, że jest dobry. Ponad 80% badanych młodych ludzi uznało, że podobne akcje są w przyszłości potrzebne. Co ważne uczniowie wskazywali także, że to rodzina, szkoła i przyjaciele są tymi, którzy mogą przekonać młodego człowieka, żeby nie sięgał po dopalacze.