fot.nadesł.

W Mysłowicki Ośrodku Kultury odbyła się gala III edycji konkursu „Gŏdanie jes cool” Jego organizatorem, podobnie jak w latach poprzednich było Stowarzyszenie Miłośników Śląskiej Tradycji, Kultury i Historii, Szkoła Podstawowa nr 4 w Mysłowicach, Mysłowicki Ośrodek Kultury i radny Tomasz Wrona. Impreza odbyła się z okazji przypadającego 21 lutego Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

W tegorocznych eliminacjach wzięło udział ponad 50 osób.

– To o 10 wiyncyj niż łońskiego roku (przyp. aut. ubiegły rok)”. Uczestnicy przyjechali do nŏs z Rybnika, Świerklan i Żor, nale nŏjwiyncyj było ze Mysłowic.” Konkurs odbył się w pięciu kategoriach wiekowych – przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły średnie i osoby dorosłe. Największą grupę stanowiły przedszkolaki. Mniejsza konkurencja była w kategoriach: podstawówki i gimnazjum. Tylko jedna osoba startowała w kategorii szkoły średnie. Natomiast do konkursu nie zgłosił się żaden dorosły – cieszył się radny Tomasz Wrona

Konkurs trwał przez dwa dni w Szkole Podstawowej nr 4. Jury w składzie: Teresa Bialucha (radna, Prezes Związku Górnośląskiego, Koło w Brzezince), Gabriela Kuc i Józef Dronia (przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Śląskiej Tradycji, Kultury i Historii), Leon Sładek (Towarzystwo Pielęgnowania Śląskiej Mowy „DANGA”) oraz Tomasz Wrona wybrało zwycięzców.

Jury oceniało: poprawność mowy śląskiej, bogactwo słownictwa, oryginalność tematu lub tekstu, interpretację tekstu, ogólne wrażenie artystyczne (dykcja, obycie sceniczne) oraz zgodność wypowiedzi z tematyką i wiekiem.

Na galę konkursu przybył europoseł Marek Plura – fundator głównej nagrody (wyjazd studyjny wraz z opiekunem do Parlamentu Europejskiego do Brukseli) w kategorii gimnazjum. Ponadto upominki przygotował Urząd Miasta w Mysłowicach, Związek Górnośląski w Brzezince i Stowarzyszenie Miłośników Śląskiej Tradycji, Kultury i Historii.

Władze miasta reprezentowali wiceprezydent Grzegorz Brzoska i przewodniczący Rady Miasta Mysłowice Grzegorz Łukaszek.

 

Podczas piątkowej gali nie zabrakło opowieści o ciekawych i śmiesznych sytuacjach dotyczących życia codziennego Ślązaków, tradycji czy zwyczajów. Natalia Mol z Brzezinki (III miejsce w kategorii szkoła podstawowa), która startuje w konkursie od samego jego początku, w tym roku przedstawiła nam zabawny monolog o gołębiarzach, a Natalia Woryna ze Świerklan (II miejsce w kategorii gimnazjum) o Indianerach.

Trzeba przyznać, że co roku najwięcej pozytywnych emocji wzbudzają występy w kategorii przedszkola. Zwycięzcą okazał się Adam Pochwyt z Rybnika, a drugie i trzecie miejsce przypadło przedszkolakom z Brzezinki – Ewie Jarosz i Natalii Kowolik. Wyróżnienie natomiast przypadło sześcioletniej Kindze Goj z Przedszkola nr 15 w Wesołej.

W kategorii szkoły podstawowe dwie pierwsze lokaty zajęły dzieci ze Świerklan – Krzysztof Smyczek i Nikola Kocjan. Na trzecim miejscu znalazły się dwie mysłowiczanki – Martyna Ciesiółka z Kosztów i Natalia Mol z Brzezinki. Wyróżnienia trafiły do: Małgorzaty Kajzerek i Aleksandry Wity (obie ze Świerklan) oraz do Tomasza Synowca z Kosztów. W kategorii gimnazjum zwyciężyła Anna Chrobok (wygaszane gimnazjum nr 5 w Mysłowicach-Wesołej w obecnej Szkole Podstawowej nr 15) i to do niej trafiła nagroda ufundowana przez europosła Marka Plurę – studyjny wyjazd wraz z osobą towarzyszącą do Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Drugie miejsce zajęła wspomniana już Natalia Woryna ze Świerklan, a trzecie Wojciech GowarzewskI (wygaszane gimnazjum nr 1 w obecnej Szkole Podstawowej nr 4). Wyróżnienie otrzymał Piotr Chrobok z Wesołej.

Podczas piątkowej imprezy wystąpił zespół „Karolinki” ze Szkoły Podstawowej nr 4, który zaprezentował kilka regionalnych tańców, a także kwartet muzyków wchodzących kiedyś w skład nieistniejących już dzisiaj „Kosztowioków”. Na zakończenie imprezy na wszystkich jej uczestników czekała słodka niespodzianka. Był to żółto-niebieski tort z napisem „Gŏdanie jes cool.”