Reorganizacja gospodarki wodnej na szczeblu krajowym, która miała miejsce w przeciągu minionego pół roku, wprowadziła między innymi nowe zasady ustalania taryf za wodę i ścieki. Wśród najważniejszych zmian jest wyłączenie z zakresu kompetencji gminy decydowania o ich wysokości. Niezależnie od decyzji stosownej instytucji założeniem miasta Mysłowice jest, aby koszt dla mieszkańca pozostał na takim samym poziomie.

https://vimeo.com/261501518

Ważnym aspektem jest ujednolicenie gospodarki wodno-ściekowej w obrębie całego państwa poprzez krajowy regulator cen wody, który ma działać w ramach nowo powołanego organu – Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”. W zakres działalności tego organu będzie wchodziło opiniowanie regulaminów dostarczania wody i odprowadzania ścieków, zatwierdzanie taryf, a także rozstrzyganie sporów między przedsiębiorcami a odbiorcami usług.

Nowe taryfy w Mysłowicach
W ustawowo obowiązującym terminie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji przesłało propozycję nowych taryf, uwzględniającą wskazane składowe. Propozycja ta zostanie zweryfikowana przez PGW „Wody polskie”, które wyda decyzję o akceptacji bądź odrzuceniu taryf.

– Podkreślam, że w chwili obecnej mówimy wyłącznie o propozycjach, które narzuca nam ustawa. Na dzień dzisiejszy koszt dla mieszkańca nie ulega zmianie i wynosi 16,32 zł. Rozpowszechnianie informacji o podwyżkach jest wyłącznie manipulacją nastrojami mieszkańców. Zaproponowana przez MPWiK nowa taryfa musi uwzględniać wszelkie zobowiązania przedsiębiorstwa, a sytuacja jest stale niekorzystna. Tym bardziej, że aktualnie przypada okres z najwyższymi ratami spłaty zadłużenia. Kwota 21,34 zł jest tym samym znacznie wyższa niż dotychczasowa. Zapewniam jednak, że nie zostawimy mieszkańców bez wsparcia i po weryfikacji taryf przez Wody Polskie przygotowana będzie odpowiednia propozycja dopłat. Najważniejszym założeniem jest to, aby dla mieszkańca cena wody nie uległa zmianie – mówi prezydent Edward Lasok.

Zgodnie z ustawą nowe taryfy obowiązywać będą przez okres 3 lat. Jednakże w uzasadnionym przypadku będzie można wnioskować o ich zmianę. W przypadku Mysłowic takim przypadkiem byłoby podjęcie współpracy z Górnośląskim Przedsiębiorstwem Wodociągów stąd intensyfikacja działań ze strony miasta w tym kierunku.