Dzieła dwojga artystów – Magdaleny Barczyk-Kurus i Łukasza Kolmana – zobaczyć można na wystawie zatytułowanej „Misterium Światła”. Punktem wyjścia dla wspólnego zaprezentowania prac, stały się słowa tytułowe, będące łącznikiem dwóch postaw artystycznych.

Wystawa prezentowana jest w Galerii M2 Mysłowickiego Ośrodka Kultury przy ul. Grunwaldzkiej 7. Oglądać ją można jeszcze do 31 lipca.

Światło staje się swoistym „misterium” artysty

Pomimo skrajnie różnych światów, z których artyści czerpią inspiracje – sacrum i profanum, ich malarstwo dąży do jednego – do ukazania i nadania pozoru materialności nienamacalnemu bytowi, jakim jest promień świetlny. Samo słowo „misterium”, kojarzące się głównie ze sferą sakralną, artyści przełożyli na zjawisko oświetlenia. Badanie go i zgłębianie jego tajemnic można przyrównać niejako do kultu, w którym światło staje się swoistym „misterium” artysty.

Każdy z artystów w czym innym szuka pretekstu do malarskich poszukiwań. Łukasz Kolman — w tematyce inspirowanej ikoną, zawierającej w sobie dodatkowo oczywiste misterium w jego pierwotnym znaczeniu. Malowany obiekt jest jedynie pretekstem do próby ukazania światła. Magdalena Barczyk-Kurus poszukuje w tematyce świeckiej, wykorzystującej obiekty architektury militarnej wpisane w pejzaż i związane z nim na stałe, sprowadzone do formy osobistej ikony. Jednak malowany obiekt dla żadnego z twórców nie ma większego znaczenia ponieważ jest on jedynie pretekstem do próby ukazania światła.

Mięsista faktura oraz eksperymentowanie z materią

Kolejnym łącznikiem tego malarstwa są środki formalne, za pomocą których artyści budują obrazy. Mięsista faktura oraz eksperymentowanie z materią wynikające z poszukiwania odpowiedniej formy, nadają ich pracom brutalnego, a zarazem tajemniczego charakteru. Do tego należy dodać budowanie świata za pomocą kontrastów kolorystycznych i temperaturowych, a także pewną klaustrofobiczność komponowania przestrzeni, szczegółowość oraz uparte i niezmordowane drążenie tematu, który każde z nich podjęło.

O autorach

Magdalena Barczyk-Kurus urodziła się w 1985 r. Studiowała na wydziale artystycznym Instytutu Sztuk Pięknych na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, kierunki: Malarstwo oraz Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych – obydwa zwieńczone dyplomem z wyróżnieniem w pracowni prof. Wernerw Lubosa).

Od 2007 r. należy do artystów zrzeszonych na stronie internetowej ARTlock.eu. Od 2010 r. działa w Stowarzyszeniu Historycznym Reduta Częstochowa. Oprócz sztuki interesuje się historią i zabytkami Częstochowy.

Łukasz Kolman urodził się w 1978 roku. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie. Absolwent Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie Wydziału Wychowania Artystycznego na kierunku: Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych.

Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni malarstwa prof. Leona Macieja. Należy do artystów zrzeszonych na stronie internetowej ARTlock.pl. Obecnie zajmuje się malarstwem, rysunkiem, oraz sztuką komiksu.