Nawet jeżeli Twoje dziecko nie jest gotowe na piesze wycieczki i oglądanie zabytków, nie znaczy to, że nie możecie razem odkrywać otaczającego Was świata. Obecnie na rynku istnieje wiele książek dla najmłodszych – najpopularniejsze są atlasy dla dzieci. Stworzone z myślą o wszystkich małych podróżnikach, zabierają dzieci w drogę po zakątkach całego świata, przedstawiając im flagi danych krajów, tradycje i ciekawe mapy. Maluchy od początku zdobywają wiedzę na temat wielu narodowości i istnień, jakie zamieszkują ten sam świat, tylko inne kontynenty.
Komu w drogę, temu czas. Kiedy można wyruszyć w książkową podróż z dzieckiem?
Jedną z najważniejszych zasad rozpoczęcia podróży w towarzystwie atlasu dla dzieci jest czekanie, aż dziecko będzie gotowe. Wbrew pozorom maluchy bardzo szybko potrafią się zniechęcić – najczęściej wtedy, kiedy wymaga się od nich zbyt wiele i po prostu nie mogą tego zrobić. Rodzic nie powinien oczekiwać natychmiastowych rezultatów – zamiast tego zaś dobrze jest, kiedy dziecko napotyka z jego strony wsparcie. Pozytywne wzmocnienia, pochwały podczas odgadywania flag czy zwierząt to dodatkowa motywacja, mogąca czynić cuda. Ważne, aby nie pozostawiać dziecka samemu sobie z nieznanym światem. Usiądź i postaraj się wyjaśnić mu krok po kroku, z czym ma do czynienia, odpowiadając przy tym na każde ewentualne pytanie zadawane przez pociechę. Każdy rodzic wie, że szczególnie w okresie nagłego rozwoju mowy, dzieci mają setki znaków zapytania, a ich najczęstsze słowa to „po co?”, „dlaczego?”, „czemu?” i „co to?”. Wspólne spędzanie czasu z dzieckiem, wraz z asystą dobrej książki, pozytywnie wpływa na komunikację na linii rodzic-pociecha, a także ułatwia radzenie sobie z emocjami. Odnotowano, że dzieci, które nie spędzają czasu ze swoimi rodzicami, tylko sadzane są przed ekranem i pozostawiane same sobie, nie mają szans na prawidłowy rozwój mowy, gdyż do nauki języka czy kolorów, nazw zwierząt, krajów i roślin potrzebna jest asysta drugiego człowieka. Współcześnie dużo osób zapomina o tym, że technologia nie do końca służy dzieciom – wręcz przeciwnie. Wielu pedagogów odradza sadzanie dzieci przed komputerem, telefonem czy laptopem, gdyż naraża je to na pogorszenie się ich umiejętności społecznych. Istnieją lepsze ścieżki – jak chociażby domowa podróż z atlasem w ręku.
Atlas świata dla dzieci i rodzinna tradycja. Co je ze sobą łączy?
Mimo ogólnej cyfryzacji i błyskawicznego rozwoju urządzeń elektronicznych, wśród wielu rodzin istnieje ciekawy zwyczaj obdarowywania dziecka książkami. Atlas świata dla dzieci stanowi wyjątkowy prezent, ponieważ jest swoistym zaproszeniem malucha do przygody. Podarunek jest wsparciem i motywacją, która ma zachęcić do zdobywania informacji o świecie i stałego kształcenia się w kierunku lepszego poznania życia na planecie. Książkę można uczynić jeszcze bardziej wyjątkową, personalizując okładkę na własne życzenie – taka opcja jest dostępna w sklepie Murrano, oferującym między innymi kolorowy i ciekawy atlas dla dzieci w wielu opcjach kolorystycznych. Niezależnie czy są to urodziny, chrzest, komunia czy rozpoczęcie nauki w szkole podstawowej – atlas geograficzny jest prezentem dopracowanym, zachęcającym dziecko do stałego powiększania swojej wiedzy.
Artykuł promocyjny