Spełnił się zapowiadany od kilku dni scenariusz – poseł Wojciech Król nie jest już wiceprzewodniczącym śląskich struktur Koalicji Obywatelskiej. Tak w poniedziałek zdecydowali jego koledzy z partii.
O tym, że poseł Król może stracić stanowisko wiceprzewodniczącego zarządu KO w regionie mówiło się już w przestrzeni publicznej od kilku dni. Nie jest również tajemnicą, że wniosek w tej sprawie do rady regionu złożył jej szef, czyli marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa. I tak w poniedziałek koledzy posła z KO zdecydowali, że ten nie będzie dłużej w zarządzie śląskich struktur KO.
To oczywiście pokłosie afery korupcyjnej jaką w spółce Tramwaje Śląskie bada Prokuratura Europejska. Już 5 maja kilka dni po kolejnych zatrzymaniach, zwierzchniczka tej prokuratury, rumuńska prawniczka Laura Kovesi, złożyła w Sejmie RP wniosek o uchylenie immunitetu wobec posła Wojciecha Króla. Od początku sprawa była owiana tajemnicą, bo do wiadomości publicznej nie podano m.in. imienia i nazwiska posła oraz celu w jakim Generalna Prokurator Europejska chce pozbawić go immunitetu. Do szczegółów dotarli szybko dziennikarze Onetu, którzy zdradzili tożsamość posła.
Następnego dnia sam zainteresowany odniósł się krótko do sprawy mówiąc, że na razie wniosku nie widział i nie będzie go komentował. Przez kilka tygodni próbowaliśmy dowiedzieć się w Sejmie RP o status sprawy, jednak przedstawiciele biura medialnego milczeli. Wreszcie 9 czerwca głos w sprawie oficjalnie zabrał marszałek Sejmu RP Włodzimierz Czarzasty, który w trakcie konferencji poinformował o tym, że poprawiony przez Laurę Kovesi wniosek skierował do Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych. Po tym gdy ta rozpatrzy wniosek, nad odebraniem immunitetu Królowi będą głosowali posłowie. Wspomniana wcześniej prokurator Laura Kovesi chce natomiast posła Wojciecha Króla zatrzymać, postawić mu zarzuty związane m.in. z płatną protekcją oraz tymczasowo aresztować.
Sprawa posła Wojciecha Króla nabiera tempa. Wniosek skierowany do sejmowej komisji
Przypomnijmy, że w sprawie afery korupcyjnej w spółce Tramwaje Śląskie jak na razie zarzuty postawiono 11 osobom. Śledztwo dotyczy m.in. ustawiania przetargów czy przyjmowania korzyści majątkowych. Do sprawy wrócimy.















![Pijany kierowca stwarzał zagrożenie na A4. Miał prawie 2,6 promila alkoholu [fot. archiwum ITVM]](https://itvm.pl/wp-content/uploads/2025/02/policja-218x150.jpg)












