Biblioteczny Dyskusyjny Klub Książki działający w Filii nr 11 przy ul. Mikołowskie 40 to nie tylko comiesięczne spotkanie przy kawie, ale również aktywne uczestnictwo członków klubu w obchodach rocznicowych i różnych wydarzeniach literackich. Członkowie klubu mają okazję do wyrażenia swojej opinii o ciekawych i popularnych lekturach oraz do spotkania się z ich twórcami.
W październiku dyskutowano o książce Jakuba Małeckiego „Rdza”. Statystyki prowadzone przez Instytut Książki wskazują, że Jakub Małecki stał się jednym z najpopularniejszych autorów wśród dorosłych pasjonatów literatury w Dyskusyjnych Klubach Książki. Nominowany do wielu nagród literackich, zdobył czytelnika swoją prostotą i ciekawą formą literacką, gdyż w swoich powieściach opowiada o zwykłych ludziach, ich relacjach z innymi i sobą samym.
W listopadzie mysłowiccy klubowicze zagłębiali się w lekturze Elżbiety Herezińskiej „Królowa”. To ciekawa powieść historyczna, przybliża czytelnikom jedną z największych postaci X wieku, przebiegłą władczynię i matkę królów – Świętosławę. Moderatorzy DKK oraz czytelnicy, również z mysłowickiego klubu, mieli okazję spotkać się z pisarką Elżbietą Herezińską w Zagłębiowskiej Mediatece i wręczyć jej Silesiankę – Nagrodę Dyskusyjnych Klubów Książki w województwie śląskim.
Lekturą w grudniu dla DKK była powieść „Zgiełk czasu” Juliana Barnesa. To niezwykła biografia Dymitra Szostakowicza, opowiada o życiu i twórczości wybitnego kompozytora w realiach stalinowskiej Rosji, przedstawia wstrząsający obraz okrutnych czasów, w jakich przyszło żyć jej bohaterowi. W świątecznym nastroju klubowicze mogli również wysłuchać fragmentów najpiękniejszych utworów wybitnego kompozytora.
Jak polepszyć działalność DKK w swoim środowisku oraz promować literaturę, dowiedzieli się moderatorzy klubów z całej Polski na organizowanym przez Instytut Książki dwudniowym szkoleniu, które odbyło się w Warszawie. Nie mogło tam zabraknąć pani moderator mysłowickiego DKK. Część artystyczną szkolenia wypełniło ciekawe spotkanie z Jakubem Małeckim, które prowadził wicedyrektor Instytutu Książki prof. Krzysztof Koehler. Nad całością szkolenia czuwał dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski.
Coraz bogatszy w doświadczenie mysłowicki DKK zaprasza do kolejnej dyskusji – dnia 21 stycznia o godz. 17.30 odbędzie się spotkanie dotyczące książki Jacka Dehnela „Matka Makryna”.