W koncepcji pracy szkoły czytamy: „Gimnazjum nr 2 im. Noblistów Polskich w Mysłowicach jest szkołą, która stwarza warunki do indywidualnego i wszechstronnego rozwoju każdemu uczniowi. Wspiera go w procesie nabywania wiedzy, umiejętności, nawyków i postaw. Zapewnia przygotowanie do kontynuacji nauki i życia zgodnie z uniwersalnymi wartościami etycznymi”. Słowa te zobowiązują a jednocześnie wyznaczają i ukierunkowują pracę dydaktyczno – wychowawczą szkoły, czego potwierdzeniem jest udział naszego gimnazjum w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki współfinansowanym przez Europejski Fundusz Społeczny. Realizując zadania statutowe i wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczniów ich rodziców oraz środowiska, prowadzimy od lat unijne projekty edukacyjne służące m.in. wyrównywaniu szans edukacyjnych uczniów zgodnie z ich zdiagnozowanymi potrzebami edukacyjnymi, podniesieniu jakości kształcenia, wspieraniu indywidualnych zainteresowań i zdolności każdego gimnazjalisty.
W bieżącym roku szkolnym uczniowie uczęszczają na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne prowadzone w ramach projektu unijnego „G2 liderem jakościowych zmian w mysłowickim systemie edukacji – Program na lata 2013 – 2015″, które nakierowane są szczególnie na kształcenie umiejętności kluczowych w zakresie nauk matematyczno – przyrodniczych, języka polskiego oraz języków obcych z wykorzystaniem najnowszych technologii i narzędzi ICT jak również na przygotowanie młodzieży do trafnego wyboru zawodu i drogi dalszego kształcenia oraz opiekę psychologiczno – pedagogiczną. W pozalekcyjnych zajęciach dydaktyczno – wyrównawczych z matematyki bierze udział 72 uczniów klas 1 – 3 a z języka polskiego 32 uczniów. Na zajęcia z języka angielskiego chodzi 24 a z języka francuskiego 8 gimnazjalistów. Grupa 35 uczniów korzysta z zajęć korekcyjno – kompensacyjnych zaś poradnictwem psychologiczno – pedagogicznym objętych jest 50 gimnazjalistów. Największą liczbę beneficjentów obejmuje Szkolny Klub Kariery. W zajęciach SzKK, które mają formę konsultacji indywidualnych, zajęć grupowych i dyżurów doradcy zawodowego, uczestniczy łącznie 166 uczniów naszego gimnazjum. Duża część beneficjentów bierze udział w więcej niż jednym wsparciu.
Nie lada gratką dla profitentów tegorocznego projektu są wycieczki w 100% finansowane z EFS. Uczestnicy zajęć z języka polskiego w grudniu ubiegłego roku pojechali na wycieczkę do Krakowa, której największą atrakcją był udział w wieczornym spektaklu w Teatrze im. J. Słowackiego. Planowane są kolejne wyprawy: dla grupy matematycznej będzie to dwudniowy wyjazd do Warszawy, grupy językowe uczestniczyć będą w warsztatach prowadzonych przez obcokrajowców natomiast beneficjenci SzKK wezmą udział w wycieczkach do redakcji Gazety Wyborczej i Fabryki Samochodów Fiat Auto Poland w Tychach.
Przystąpienie i udział szkoły w obecnym projekcie EFS to także wzbogacenie i poszerzenie szkolnej bazy dydaktycznej o zestawy pomocy edukacyjnych i książek oraz środki wspierające proces kształcenia z wykorzystaniem nowoczesnych technologii ITC, w tym sprzęt i akcesoria komputerowe a także oprogramowanie podstawowe i specjalistyczne do zajęć edukacyjnych, korekcyjno – kompensacyjnych a także poradnictwa zawodowego. Najbardziej jednak dumni jesteśmy z nowej pracowni informatycznej pozyskanej z funduszy EFS, z dziesięcioma stanowiskami wyposażonymi w najnowszej generacji oprogramowanie
i sprzęt komputerowy oraz tablicą interaktywną.
Obecnie realizowany w naszym gimnazjum projekt jest już trzecim z kolei projektem współfinansowanym z funduszy EFS. W roku szkolnym 2007/2008 prowadzone były zajęcia z matematyki w ramach PKOL a w latach 2009 – 2012 pozalekcyjne zajęcia z matematyki, logopedii oraz doradztwa zawodowego w ramach POKL „Realizacja programów rozwojowych wybranych placówek Miasta Mysłowice”. Działania te wpłynęły na wzrost oferty edukacyjnej, podniesienie jakości pracy szkoły a w konsekwencji wzrost wyników nauczania.
Nauczyciele naszego gimnazjum w trosce o wszechstronny rozwój uczniów, ustawicznie poszerzają własne umiejętności i kompetencje pedagogiczne czego najlepszym przykładem jest udział, w obecnym i poprzednim roku szkolnym, całej Rady Pedagogicznej w projekcie EFS „Bezpośrednie wsparcie rozwoju szkół przez wdrożenie zmodernizowanego systemu doskonalenia nauczycieli w mieście Mysłowice”.
Wypracowane w wyniku wieloletniej realizacji unijnych projektów edukacyjnych efekty pracy dydaktycznej, szkoła będzie rozwijać w następnych latach. Staną się one punktem wyjścia do dalszego rozwoju naszego gimnazjum a upowszechnione doświadczenia w tym temacie, jako przykłady dobrych praktyk, stworzą bazę najlepszych praktyk w naszym mieście.