fot.biblioteka

„Panna Jones i Książkowe Emporium” Sylvii Bishop to książka, na podstawie której w mysłowickiej filii bibliotecznej przy ulicy Oświęcimskiej 16 maja zorganizowane zostały warsztaty dla uczniów klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 7 w Mysłowicach. Dzieci rozmawiały o znaczeniu i wartości czytania.

Spotkanie prowadzone było w ramach uczestnictwa mysłowickiej książnicy w II etapie konkursu „Książkowe Emporium”, ogłoszonego przez portal „Lustro Biblioteki” pod patronatem Wydawnictwa Zielona Sowa. Biblioteka z Mysłowic zakwalifikowała się do niego jako jedna z 50 innych w kraju, zdobywając pakiet materiałów, służących rozbudzaniu czytelnictwa wśród najmłodszych.

Buszowali w bibliotecznym escape roomie

Podczas warsztatów „Odkrywamy Książkowe Emporium” dzieci miały za zadanie odgadnąć tajemnicę, jaką skrywa główna bohaterka książki – Znajda Jones. Od zapoznania się z fragmentami książki, poprzez wyjaśnienie z pomocą przeglądarek internetowych terminów księgarnia, biblioteka, emporium, aż po poznanie dwunastu tajemniczych sal mechanicznej księgarni – „Książkowego Emporium”, uczestnicy warsztatów zbierali informacje niezbędne do poznania sekretu książkowej bohaterki. Rozwiązanie, czyli potwierdzenie faktu, że jedenastoletnia Znajda Jones nie potrafi czytać, przyniósł odnaleziony przez dzieci rękopis, do którego uczniowie dotarli po zmierzeniu się z szeregiem rebusów, działań matematycznych i zadań logicznych w pokoju zagadek – bibliotecznym escape roomie.

Zasłużyli na Dyplomy Książkomaniaka

Po rozmowie o znaczeniu i wartości czytania oraz zainteresowaniu dzieci książką i biblioteką, uczniowie otrzymali pocztówki do Znajdy, na których w formie listu z pomocą rodziców albo namalowanego obrazka mają przekazać dziewczynce wskazówki na skuteczną naukę czytania. Warsztaty zakończyło wspólne wykonywanie pracy plastycznej – olbrzymiej mapy Książkowego Emporium, wręczenie „Dyplomów Książkomaniaka” i grupowe zdjęcia. Pozytywna ocena relacji z przeprowadzonych warsztatów będzie podstawą do tego, by mysłowicka biblioteka przeszła do następnego etapu i zdobyła nagrodę główną w postaci pakietu nowych książek i promocji wydarzenia w ogólnopolskim portalu branżowym „Lustro Biblioteki”.