Echa ostatniego koncertu w ramach festiwalu AlterFest już ucichły, ale cisza w kościele ewangelickim nie potrwa długo. Już 28 maja zabrzmią tam głosy chórzystów z Politechniki Śląskiej. Wystąpią oni z okazji Roku Reformacji, jakim Sejmik Województwa Śląskiego ustanowił rok 2017.
Idea Roku Reformacji nawiązuje do wydarzeń sprzed pięciuset lat, kiedy to Marcin Luter dał początek reformacji publikując słynnych 95 tez.
„Należy pouczać chrześcijan, że ten, kto daje ubogiemu albo wspiera potrzebującego, lepiej czyni, niż gdyby kupował odpusty.”
Przybite do drzwi katedry zamkowej w Wittenberdze postulaty były wezwaniem do publicznej dysputy religijnej na temat handlu odpustami, które w 1516 roku ustanowił papież Leon X. Choć celem Lutra była odnowa Kościoła rzymskokatolickiego, ostatecznie doszło jednak do jego rozłamu. W gronie Kościołów protestanckich wyróżnić można kilka wiodących wyznań m.in.: luteranizm, anglikanizm czy kalwinizm.
Obchody pięćsetlecia reformacji
Ruch reformacyjny dotarł także na Śląsk i przez pięć wieków wpływał na zróżnicowanie wyznaniowe i rozwój regionu w zakresie życia społecznego, kulturalnego, gospodarki czy edukacji. W związku z obchodami pięćsetnej rocznicy tych wydarzeń w całym województwie odbywają się liczne nabożeństwa, wykłady, dni otwarte i koncerty. Już niebawem w Katowicach odbędzie się I Ogólnopolski Chóralny Przegląd Pieśni Ewangelickich oraz wernisaż wystawy „500 lat protestantyzmu na Śląsku. Wierni w drodze, leśni kaznodzieje, dzieci w modlitwie”. Obchody nie ominą także Mysłowic – w tutejszej parafii ewangelicko-augsburskiej odbędzie się wyjątkowy koncert.
Przed mysłowicką publicznością zaprezentują się Akademicki Chór Politechniki Śląskiej oraz Akademicki Zespół Muzyczny Politechniki Śląskiej – AZM, który poprowadzi prof. Krystyna Krzyżanowska-Łoboda.
Akademicki Chór Politechniki Śląskiej to grupa wrażliwych ludzi kochających muzykę i śpiew, dla których muzyczne hobby stało się życiową pasją. Repertuar chóru jest bardzo różnorodny i bogaty. Zespół wykonuje utwory muzyki dawnej i współczesnej, polskich i zagranicznych kompozytorów, opracowania muzyki ludowej a także duże formy instrumentalno – wokalne, m.in.: Beethovena, Haendla, Mozarta, Haydna, Verdiego, Ruttera czy Twardowskiego.
Akademicki Zespół Muzyczny Politechniki Śląskiej zapoczątkował swoją działalność w marcu 1996r. Jego współzałożycielem, a zarazem dyrygentem jest Krystyna Krzyżanowska-Łoboda, profesor katowickiej Akademii Muzycznej. W teczce chórzysty znaleźć można utwory od chorału gregoriańskiego począwszy, a na rock’n’rollach skończywszy. Pop, jazz, gospel, spirituals, ale oprócz tego Faure, Mozart, Brahms oraz wielu innych.
W trakcie występu w Mysłowicach będzie można usłyszeć takie utwory jak „If ye love me” Thomasa Tallisa, „Ukrainian Alleluia” Craiga Courtneya czy „Psalm 100” Marka Jasińskiego. Koncert obu gliwickich grup odbędzie się w kościele ewangelickim w niedzielę, 28 maja o godz. 18:00. Obowiązuje wstęp wolny.