Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Mysłowicach, zarówno gimnazjaliści jak i licealiści, wystawili na szkolnych deskach jedno z najsłynniejszych dzieł Aleksandra Fredry. Ubrani w stroje z epoki, uczniowie „Kościuszki” zaprezentowali „Zemstę”.

Szkolne koło teatralne w Zespole Szkół Ogólnokształcących działa już od kilku lat. Prowadzą je Agnieszka Wachel i Magdalena Pyrr. W przeciwieństwie do popularnych w ostatnim czasie spektakli szkolnych – w których klasyczne działa poddawane są obróbce, tak by rozbawiać młodzież i wpasować je we współczesne czasy – w „Kościuszce” sztuki zachowują swój klasyczny, oryginalny charakter.

– Razem z panią Magdą starałyśmy się być jak najbardziej wierne tekstowi Aleksandra Fredry. Dokonałyśmy pewnych przeróbek tego tekstu, niewielkich gdyż chciałyśmy być wierne oryginałowi, dlatego jedynie skróciłyśmy niektóre ze scen, aktów – mówi Agnieszka Wachel

Szkolne koło przez niemal cały szkolny rok pracowało nad sztuką. Co ciekawe, sztuka została przygotowana przez podwójną obsadę – koło cieszy się tak dużą popularnością wśród uczniów gimnazjum i liceum, że w poszczególne role wcieliło się po dwoje aktorów.

– Mamy dwóch Papkinów, dwie Klary, czy też dwóch Cześników. Co bardzo mnie cieszy, nasi uczniowie potrafią ze sobą świetnie współpracować. Jeden chce pomóc drugiemu, tak by wszystko wyszło jak najlepiej. Bardzo cieszy nas także zaangażowanie w to przedsięwzięcie – z uczniami spotykałyśmy się w soboty, które przecież mogli spędzić inaczej – mówi Agnieszka Wachel

Uczniowie zaangażowali się nie tylko w stworzenie aktorskich kreacji, ale także w stworzenie scenografii.