fot.arch.itvm

Wirtuoz harmonijki ustnej, instrumentalista i kompozytor. Założyciel i lider Tria Harmonijek Ustnych “Con Brio” Zygmunt Zgraja został nagrodzony na Gali VI edycji akcji „Godomy po Ślonsku”. Uroczystość odbyła się 18 czerwca w Chorzowskim Centrum Kultury.

Akcja „Godomy po Ślonsku” to inicjatywa, która ma promować śląską gwarę w miejscach publicznych. Pokazać, że godka to nie tylko warty zachowania dialekt, pielęgnowany na konkursach czy w biesiadnych piosenkach, ale także nadal aktualny język, którym możemy się posługiwać publicznie.

Na uroczystej gali rokrocznie wyróżnia się właśnie takie osoby, które na co dzień promują ślonsko godka. W tegorocznej edycji wydarzenia wyróżniony został mysłowiczanin Zygmunt Zgraja. Wirtuoz harmonijki jest znany ze swojej artystycznej twórczości nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Tworzy zarówno muzykę rozrywkową jak i poważną. Jest autorem ścieżki dźwiękowej do takich filmów jak „Vabank” czy „Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie”. W Mysłowicach znany jest przede wszystkim jako założyciel i lider Tria Harmonijek Ustnych “Con Brio”

Tuż obok Zygmunta Zgrai w tym roku laureatami akcji „Godomy po Ślonsku” zostali także Andrzej Czaja, Alojzy Lysko, Grzegorz Poloczek, Józef Kłyk i Andrzej „Toluś” Skupiński.