fot. nadesłano

Mysłowickie stowarzyszenie Amadeusz jest oficjalnym partnerem projektu grupy krajów wyszehradzkich „Music in Education”, prowadzonego przez Centrum Edukacjne Halasztelek na Węgrzech.

W ramach projektu odbywają się 4 wizyty studyjne oraz wspólne koncerty na Słowacji, Węgrzech, w Czechach i Polsce. Za nami pierwszy koncert w Dolnym Stalu na Słowacji. W ramach wymiany kulturalnej zaprezentowało tam swe umiejętności trzech pianistów: Marta Szymańska, Weronika Piechulek i Tomasz Sikora, flecistka Ola Wziątek, gitarzysta Wiktor Trąbała i wokalistki Wiktoria Bywalec oraz Jagoda Bilewicz. Oto wrażenia uczestników pierwszej wymiany:

– Wyjazd do szkoły w Dolnym Stalu wywarł na mnie ogromne wrażenie i sprawił wielką radość. Pozwolił mi wziąć udział w koncercie na niezwykle wysokim poziomie z młodymi muzykami z Węgier, Czech i Słowacji. Z dużym zainteresowaniem wysłuchałam różnych utworów w ciekawych wykonaniach. Wyjazd pozwolił mi także zetknąć się z inną kulturą. Zwiedziłam wiele interesujących miejsc na Słowacji, m.in. wspaniałe popularne termy, skansen itp. Poznałam kuchnię słowacką i życzliwych, uśmiechniętych ludzi. Wyjazd był dla mnie nagrodą, wyróżnieniem, a zarazem motywacją do doskonalenia umiejętności gry na flecie poprzecznym. Największą satysfakcją dla nas, reprezentantów stowarzyszenia Amadeusz, było uznanie naszej grupy przez głównych organizatorów za najlepiej przygotowana grupę muzyczną – opowiada Ola Wziątek.

Ola Wziątek, fot. nadesłano

– Bardzo się cieszę, że uczestniczyłam w takim międzynarodowym projekcie. Dzięki wyjazdowi mogłam wspólnie muzykować z dziećmi z innych krajów, poznać ich zwyczaje i kulturę, zwiedzić wiele ciekawych miejsc i świetnie spędzić pierwsze dni wakacji – mówi Marta Szymańska.

Wycieczka – młyn kołowy, fot. nadesłano

– Uważam, że wyjazd na Słowację był naprawdę świetnym przeżyciem. Pozwolił mi lepiej poznać i zaprzyjaźnić się z osobami, które razem ze mną rozwijają się w Amadeuszu. Pozwolił mi zwiedzić wiele ciekawych miejsc i zintegrować się zarówno z polskimi uczestnikami, jak i obcokrajowcami. Jestem naprawdę zadowolona z koncertu i całego wyjazdu – przekonuje Jagoda Bilewicz.

Jagoda Bilewicz, fot. nadesłano

– Było naprawdę fajnie, miła atmosfera, dobra organizacja i świetni opiekunowie – podsumowuje Wiktor Trąbała.

Wiktor Trąbała, fot. nadesłano

– Podobało mi się bardzo. Miła atmosfera i wiele fajnych atrakcji. Koncert na wysokim poziomie. Było również wiele okazji do integracji międzynarodowej. Ośrodek, w którym nocowaliśmy, spełnił moje oczekiwania. Jedzenie było smaczne i zdrowe. Najciekawsze z wszystkich atrakcji były termy. Myślę, że nikomu na wyjeździe się nie nudziło – mówi Tomasz Sikora.

Dyrektorzy szkół i prezydenci, fot. nadesłano

– To był cudownie spędzony czas. Miałam możliwość oddać się muzyce na różnych instrumentach i w innym państwie. Pomimo stresu wszyscy daliśmy świetny koncert, bawiąc się przy tym muzyką. Czas wolny spędziliśmy na zwiedzaniu miasta i okolic. Kultura słowacka, choć jest bliska naszej, bywa naprawdę zaskakująca. Zwieńczeniem wyjazdu była wycieczka na termy – wyczekiwany odpoczynek po kilku dniach życia na pełnych obrotach. Zaskoczyła mnie niezwykle gościnna atmosfera oraz odbiór naszego występu – opowiada Weronika Piechulek.

Weronika Piechulek, fot. nadesłano

– Wyjeżdżałam pełna obaw, czy w konfrontacji ze szkołami muzycznymi z innych krajów wypadniemy dobrze, reprezentując nasze miasto, region i Polskę. Pod względem muzycznym nasi uczniowie zaprezentowali się wspaniale, otrzymując wiele pochwał. Do samego końca ćwiczyli wytrwale, aby godnie się zaprezentować. Uczniowie pokazali klasę w zakresie przedstawienia swoich umiejętności muzycznych, ale również byli bardzo dobrze zgraną, odpowiedzialną i z wysoką kulturą grupą młodych ludzi. Ten wyjazd dostarczył nam dużo pozytywnych przeżyć. To dopiero początek. Przed nami wyjazdy na Węgry i do Republiki Czeskiej oraz wspólne koncerty i pokazanie naszym partnerom walorów turystycznych regionu śląskiego. Cieszę się, że nasze działania otrzymały oficjalne patronaty Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego i Prezydenta Miasta Mysłowice Dariusza Wójtowicza – mówi Joanna Bliwert Hoderny, dyrektor ogniska i prezes stowarzyszenia.

fot. nadesłano