Historia Mysłowic nadal może zaskakiwać i odkrywać przed nami swoje nieznane dotąd karty. Pasjonaci polskiej historii odkryli, że ponad 300 lat temu, kierując się z odsieczą pod Wiedeń, przez nasze miasto najprawdopodobniej przejeżdżał sam król Jan III Sobieski.

– Był taki czas, 330 lat temu, kiedy to Sobieski był na ustach całej Europy, że on jest najlepszym wodzem. Mówiono wtedy, że polska husaria jest najlepszym wojskiem. My chcemy o tym przypominać – mówi Kazimierz Kowalcze, organizator wyprawy szlakiem króla Sobieskiego.

Wędrowcy idą dokładnie tym samym szlakiem, jaki Sobieski pokonał ze swoimi wojskami w 1683 roku, śpiesząc na pomoc oblężonemu przez wojska tureckie Wiedniowi. Skąd pojawiło się domniemanie, że polski król zatrzymał się właśnie w Mysłowicach?

– Początkowo wyglądało na to, że historia pisana nie nawiązuje do tego, że tutaj król Sobieski się zatrzymał. Dzięki dociekliwości Leonarda Czarnoty udało nam się ustalić, że jednak Sobieski tutaj był. Dzięki wskazówkom historyków dotarliśmy do dziennika prowadzonego przez królewicza Jakuba, gdzie dokładnie było napisane, że są to Mysłowice – wyjaśnia Kazimierz Kowalcze.

Mysłowice słyną z historycznych ciekawostek. Z Mysłowic wywodzą się wybitne osobistości, takie jak kardynał August Hlond czy aktor Andrzej Nardelli. Ale nasze miasto odwiedziły także osoby barwne, takie jak chociażby przywódca kubańskiej rewolucji Fidel Castro. Niemniej jako całość powodują, że przeszłość miasta staje się jeszcze bardziej ciekawa.

Wzorem króla Jana III Sobieskiego, który sadził drzewa lipy w odwiedzanych przez siebie miastach, także wędrowcy przy pomocy mieszkańców, sadzą pamiątkowe drzewka.

– Uważam, że jest to bardzo ważne wydarzenie. Król Sobieski szedł po określony cel. Idąc swoim szlakiem zawitał do Mysłowic, co jest kolejnym znakiem historii w mieście – mówi prezydent miasta Edward Lasok.

W odwiedziny wędrowców zaangażowali się członkowie stowarzyszenia Mysłowicki Detektyw Historyczny, którzy przy okazji pokazali gościom Kat Trzech Cesarzy oraz źródełko na Promenadzie. Przejazd wojsk polskich przez Mysłowice, zmierzających na jedną z najważniejszych bitew w historii Europy może wydawać się tylko zwykłą ciekawostką, jednak pokazuje ona, że Mysłowice miały swój udział w przełomowych wydarzeniach naszych dziejów.

więcej informacji na temat wyprawy, historii wojny oraz samego króla Sobieskiego można znaleźć na stronie internetowej wędrowców www.szlaksobieski.pl

{mp4remote}/images/itvm/2013/07/sobieski.mp4{/mp4remote}