O tym, że Mysłowice są kuźnią talentów nikogo nie trzeba przekonywać. Stąd nie dziwi fakt, że mysłowiczanka Nadia Świerczyna rozsławiła nasze miasto wygrywając w prestiżowym konkursie artNoble.
Konkurs ten jest największym Festiwalem Edukacji Artystycznej w Polsce organizowany wspólnie z publicznymi uczelniami artystycznymi i jak informują organizatorzy, jest to konkurs dla wyróżniających się „Osobowości Twórczych” z publicznych uczelni artystycznych, za najlepsze prace dyplomowe w dwóch kategoriach: Plastyka i Muzyka. Nagroda, statuetka 1-Art, przyznawana jest oryginalnej osobowości artystycznej, pełnej pasji i artEnergii, której praca/prace zrealizowane są na europejskim poziomie i przykuwają uwagę odbiorców. Laureat wybierany jest spośród kandydatów zgłoszonych przez publiczne uczelnie artystyczne.
Nadię Świerczynę do konkursu zgłosiła Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, którą Mysłowiczanka ukończyła z medalem! Nadia jest niezwykle skromną dziewczyną, a sama o sobie mówi:
– Muzyka i malarstwo były wokół mnie od zawsze. Tak samo naturalnym było dla mnie chwytanie za pędzel i słuchanie muzyki w dzieciństwie – jak teraz – odbywanie studiów plastycznych i równoczesne wgłębianie się w tajniki świata muzycznego. Tworzenie świata malarskiego jest dla mnie tak samo pociągające jak współuczestniczenie w próbach chóru. Muzyka sprawia, że czuję się wolnym, niczym nieograniczonym człowiekiem. Zmienia moje postrzeganie świata i sztuki – mówi Nadia Świerczyna.
Gala konkursowa odbyła się 12 września w postindustrialnej fabryce lnu w Żyrardowie. Statuetkę za zajęcie pierwszego miejsca w kategorii artNoble Plastyka 2015 mysłowiczanka odebrała od prof. Jana Tutaj – kuratora artNoble Plastyka oraz Wojciecha Jasińskiego – Prezydenta Miasta Żyrardowa.
Nadia oprócz plastyki interesuje się muzyką oraz śpiewa w chórze mysłowickim. Poprzez malarstwo pragnie przekazać, odbiorcom, emocje jakie wywołuje w niej muzyka. O tym opowiada również jej zwycięska praca.
– Na „ Cykl obrazów ku czci Henryka Mikołaja Góreckiego” składa się zestaw 11 obrazów inspirowanych utworami śląskiego kompozytora Henryka Mikołaja Góreckiego oraz utworami innych mistrzów – przede wszystkim- muzyki klasycznej, pobudzających moją wyobraźnię. Poprzez przetworzenie pejzażu na płótnach pragnęłam przekazać widzowi moje emocje jakie mi towarzyszą przy słuchaniu muzyki – uczucie swobody oraz niczym nieograniczonej przestrzeni . W tworzeniu tych prac bardzo ważnym elementem było dla mnie uczucie spójności między muzyką, a tym co tworzę. Postrzeganie siebie jako łącznika tych dwóch światów – muzycznego i malarskiego. Cykl prac został stworzony z myślą o wyjątkowym dla mnie miejscu jakim jest Filharmonia Śląska w Katowicach – opowiada o swoim dziele autorka.
Zainteresowanych poczynaniami artystycznymi mysłowickiej malarki zapraszamy na jej stronę facebookową TUTAJ. Jak również gratulujemy najlepszego dyplomu oraz życzymy dalszych sukcesów artystycznych.