Black Friday czyli Czarny Piątek to dzień największych wyprzedaży. Odbywają się one przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, w ostatnich latach również w Polsce.  Zawsze w ostatni piątek listopada. Filia biblioteczna przy ulicy Oświęcimskiej skopiowała i nieco zmodyfikowała ten trend, by zachęcić mysłowiczan do sięgnięcia po lekturę.

Wyprzedaże z okazji Black Friday uznawane są za największe roczne promocje pojawiające się w sklepach, czyli największe obniżki cen. Wśród polskich konsumentów dzień ten określany jest jako Black Friday Polska lub jako Czarny Piątek.

Wyjątkowy Black Friday przygotowała mysłowicka biblioteka – przez cały następny tydzień listopada organizuje w Wypożyczalni dla Dorosłych akcję pod hasłem „Black Week w bibliotece”.

W tym okresie czytelnicy namawiani poprzez różne slogany reklamowe typu: „100% black lektury”, „Tylko z kartą biblioteczną wypożyczysz black book!” czy „Wypożycz grubszą książkę, drugą cieńszą wypożyczysz gratis!” – mogą wypożyczyć wyeksponowane na specjalnym regale książki z czarną okładką z różnych gatunków literackich i o różnorodnej tematyce.

Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem i popularnością wśród czytelników filii.