fot. ČSM Karvina

Jak podaje Dziennik Zachodni, wśród ofiar tragedii w czeskiej kopalni ČSM Karvina jest mysłowiczanin. W wyniku wybuchu metanu zginęło 13 górników, w tym 12 Polaków. Niedziela została ogłoszona dniem żałoby narodowej w całej Polsce.

Radosne oczekiwanie na Święta Bożego Narodzenia złamała tragedia, do jakiej doszło w czeskiej kopalni węgla kamiennego w Karwinie. Do katastrofy w Czechach doszło w czwartek, 20 grudnia o godzinie 17:16. Na skutek wybuchu metanu w kopalni w Karwinie zginęło 13 górników, niemal wszyscy, bo aż 12 z nich, było Polakami.

W akcję ratowniczą zaangażowana była m.in. grupa z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu. Czynności zostały jednak przerwane ze względu na zbyt wysokie stężenie metanu w miejscu wybuchu. Dalsza akcja ratownicza mogłaby pochłonąć kolejne ofiary.

Jak podaje Dziennik Zachodni ofiarami są głównie górnicy ze Śląska. Wśród tragicznie zmarłych górników są mieszkańcy Zabrza, Chałupek, Gliwic, Jastrzębia-Zdroju, Goleszowa i Cieszyna oraz powiatu będzińskiego. Jedną z ofiar jest także mieszkaniec Mysłowic. Trzech górników pochodziło z województw: kujawsko-pomorskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego.

Infolinię wsparcia dla rodzin tragicznie zmarłych górników uruchomił ZUS.

W tym trudnym dla wszystkich czasie, ZUS chce wesprzeć zarówno poszkodowanych, jak i rodziny tragicznie zmarłych górników w kopalni w Karwinie. Dlatego też dla wszystkich tych osób w oddziale ZUS w Nowym Sączu uruchomiona została specjalna linia telefoniczna: 18 449 84 03. Dyżurujący tam pracownicy ZUS będą udzielać wszelkich możliwych porad dotyczących uprawnień do świadczeń przysługujących z polskiego systemu ubezpieczeń społecznych w związku z wypadkiem w czeskiej kopalni. – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS.