fot. Polski Związek Lekkiej Atletyki

Podopieczne mysłowickiego trenera zdobyły srebro podczas Halowych Mistrzostw Świata w Birmingham. Sztafeta w składzie Justyna Święty-Ersetic, Patrycja Wyciszkiewicz, Aleksandra Gaworska i Małgorzata Hołub-Kowalik przekroczyły linię mety jako trzecie, ale po dyskwalifikacji Jamajek, Biało-Czerwone zakończyły rywalizację ze srebrnym medalem.

Zawodniczki trenera Aleksandra Matusińskiego, polska sztafeta 4×400 metrów, osiągnęły czas 3,26.09 i ustanowiły tym samym nowy rekord kraju. Pierwsze miejsce na podium zajęły Amerykanki z czasem 3,23.85.

Strategia trenera Matusińskiego oparła się na wystawieniu jako pierwszej najszybszej z Polek, Justyny Święty-Ersetic. Bieg rozpoczęła na niekorzystnym na hali, pierwszym torze. Polka po zbiegnięciu zajmowała piąte miejsce, ale już na drugim okrążeniu wyprzedziła dwie rywalki. Patrycja Wyciszkiewicz przejęła pałeczkę na trzeciej pozycji. Na trzeciej zmianie pobiegła Aleksandra Gaworska, a na czwartej Małgorzata Hołub-Kowalik. Wynik 3,26.09 to nowy rekord kraju – dziewczyny pobiły poprzedni o dwie sekundy.

Sztafeta w składzie Justyna Święty-Ersetic, Patrycja Wyciszkiewicz, Aleksandra Gaworska i Małgorzata Hołub-Kowalik przekroczyły linię mety jako trzecie, ale po dyskwalifikacji Jamajek, Biało-Czerwone zakończyły rywalizację ze srebrnym medalem.

Sukces dziewczyn to kolejny medal dla Polski podczas MŚ w Birmingham. Złoto na 800 metrów zdobył Adam Kszczot, srebrny medal na 1500 metrów zdobył Marcin Lewandowski. Z rekordem do kraju wróci męska sztafeta 4×400 metrów. Panowie osiągnęli czas 3.01,77, wyprzedzając Amerykanów i Belgów. Złoto dla Polski zdobyli arol Zalewski, Rafał Omelko, Łukasz Krawczuk i Jakub Krzewina.