Niezbędne będą zmiany w komunikacji miejskiej./fot.arch.itvm

Już 7 października kolejna edycja PKO Silesia Marathonu! Jako jedyny bieg maratoński w Polsce i Europie prowadzi on ulicami aż czterech miast: Katowic, Mysłowic, Siemianowic Śląskich i Chorzowa. Ponad 60 % trasy to tereny zielone, a metą po raz kolejny będzie największy obiekt lekkoatletyczny w Polsce – Stadion Śląski.

Uczestnicy przebiegną obok takich atrakcji jak Muzeum Śląskie, Strefa Kultury, Spodek, NOSPR, Park Śląski, Dolina Trzech Stawów, Nikiszowiec, Szopienice i wiele innych – będzie zielono, będzie kulturowo i historycznie.

W tym roku czeka na uczestników jednak kilka drobnych zmian trasy w stosunku do jej ubiegłorocznego przebiegu.Wszyscy półmaratończycy wyruszą w tym roku z alei Gen. Jerzego Ziętka. Bieg maratoński po raz pierwszy wystartuje z ulicy Złotej w Katowicach. Z nieco innej (dalszej) perspektywy będzie można zobaczyć Strefę Kultury czy NOSPR. Dla wygody zmianie ulegnie również miejsce startu półmaratonu. Wszyscy półmaratończycy wyruszą w tym roku z alei Gen. Jerzego Ziętka tuż przy Stadionie Śląskim, gdzie również zakończą swój triumfalny bieg. Oprócz zmiany miejsca startu półmaratonu, wyciągając wnioski z ubiegłorocznych zawodów, przesunięto o 15 minut start półmaratonu tak, by uniknąć problemów w miejscu spotkania obu dystansów.

Zmiany w komunikacji miejskiej

Trasa biegu ulicznego wymagać będzie całkowitego wstrzymania ruchu kołowego oraz funkcjonowania komunikacji publicznej, która wprowadzana będzie zgodnie z poniższym opisem, tj.:

  • Linie autobusowe nr: 18, 66, 931 – kursować będą na wydłużonej relacji do przystanku „Katowice Aleja Korfantego”. Autobusy tych linii skierowane zostaną bezpośrednio ul. Bagienną bez obsługi dzielnicy Zawodzie.

W Mysłowicach, od ok. 9:40 do ok. 11:40 maraton przebiegać będzie ulicami: Mikołowską i Obrzeżną Zachodnią, co spowoduje zmianę trasy przejazdu dla linii autobusowych nr: 76 i 292.

Linia autobusowa nr 76:

  • w kierunku centrum Katowic – po obsłudze przystanku „Bończyk Kościół”, autobusy skierowane zostaną ulicami: Bończyka, Katowicką oraz Bagienną. Nie będą obsługiwać katowickiej dzielnicy: Janów, Wilhelmina oraz Zawodzie,
  • w kierunku Mysłowic – po obsłudze przystanku „Wilhelmina Krakowska [nż]” autobusy skierowane zostaną ulicami: Bagienną, Katowicką, Bończyka, do włączenia się na swoją rozkładową trasę na przystanku „Bończyk Kościół”.

Linia autobusowa nr 292:

  • zakończy relację na przystanku „Giszowiec Kościół”. Przystanek ten w ww. godzinach będzie zarówno przystankiem końcowym, jak również początkowym tej linii,
  • natomiast od strony Mysłowic, po obsłudze centrum Mysłowic zakończy relację na przystanku „Mysłowice Towarowa”. W podanych godzinach nie będzie możliwości przejazdu tą linią pomiędzy miastem Mysłowice a Katowice.

Zobacz także:

Zachęcamy do obejrzenia specjalnie przygotowanego filmu, który w ciągu kilku minut poprowadzi Was przez 42 km i 195 m malowniczej, tegorocznej trasy.