Każdy z korowodów podążał oczywiście za gwiazdą, a królowie, jak na królów przystało, konno. Uroczyste obchody święta Objawienia Pańskiego w tej formie odbywają się w Mysłowicach od ośmiu lat. Same orszaki wróciły do miasta po rocznej przerwie. Pomysł korowodów w całej Polsce, uważanych za największe uliczne jasełka na świecie, jest odnowieniem starej polskiej tradycji jasełkowej i kolędniczej.

6 stycznia trzy korowody wyruszyły z różnych części miasta, by spotkać się na rynku, wspólnie kolędować i oddać pokłon Jezusowi.

– Przyjmujemy, że było trzech króli, czy oni byli królami, czy magami, czy kimkolwiek, mniejsza z tym, ale dają nam przykład i to jest ważne. To jest historia, która dzieje się dzisiaj, bo tak naprawdę chodzi o objawienie pańskie. To nie tylko ta wizyta trzech króli kiedyś w Betlejem, ale to także dzisiaj. Oni przyszli jakby z zewnątrz i pokazują uniwersalność Jezusa i jego posłannictwa – mówi ks. Andrzej Hoinkis, dziekan dekanatu mysłowickiego.

Rok temu świętowanie ograniczono do wspólnego kolędowania, ale w tym roku się udało. To już ósmy orszak w Mysłowicach.

– Jak zwykle państwo Jamrozy, bo oni są takim dobrym duchem orszaku trzech króli. Jak zwykle oni potrafili zmobilizować nie tylko organizatorów innych, którzy im pomagali, ale również mieszkańców, którzy zaangażowali się, przyszli z trzema różnymi orszakami, jak to zwykle bywa. Przyszli z mieszkańcami, żeby pośpiewać, pokolędować, żeby uczcić narodzenie Jezusa Chrystusa – mówi Tomasz Wrona, mysłowicki historyk-regionalista.

W role królów i Świętej Rodziny wcielili się mieszkańcy Mysłowic.

– Zaczęło się od tego, że byłem z żoną na orszaku w Katowicach i uznaliśmy, że Mysłowice też powinny mieć swój orszak. Nie jesteśmy gorsi od Katowic. Mamy wsparcie z MOK-u, ja to na każdym kroku podkreślam, oraz urzędu miasta. Jest grono ludzi, którzy to wykonują – mówi Krzysztof Jamrozy, koordynator mysłowickiego orszaku.

Podobne orszaki przeszły w tym roku przez 668 miejscowości w Polsce, ale i w wielu miejscach za granicą. Samo święto Objawienia Pańskiego, zwane także Świętem Trzech Króli, jest jednym z najstarszych chrześcijańskich świąt, kończącym okres świętowania Bożego Narodzenia.