fot.arch.itvm.pl

Jak zapowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, jeszcze w tym roku chce wyłonić wykonawcę trasy ekspresowej S1. Gotowa jest już koncepcja programowa dla budowy nowej trasy. Ekspresówka z Mysłowic do Bielska-Białej ma liczyć 40 kilometrów.

Nowy odcinek drogi ma być alternatywą dla Drogi Krajowej nr 1. Na budowę drogi ekspresowej S1 czeka wielu mieszkańców Śląska – dzięki ekspresówce możliwe będzie szybkie połączenie aglomeracji z południem województwa. Dwupasmowa droga ma objąć swoim zakresem obwodnice dwóch miast: Oświęcimia i Bierunia.

GDDKiA oczekuje obecnie na zakończenie procedury, która ma zmienić decyzję w sprawie ustanowienia strefy ochronnej ujęcia wody w miejscowości Dankowice,w pobliżu Czechowic-Dziedzic. Jak się okazało, jest ona niezgodna z decyzją środowiskową dotyczącą realizacji tej części trasy S1.

Planowany odcinek ekspresówki ma biec S1 od węzła Kosztowy II w Mysłowicach do węzła Suchy Potok w Bielsku-Białej. Dzięki temu połączy obecny odcinkiem S1 z Bielska-Białej w kierunku Zwardonia z odcinkiem S1 z Mysłowic w stronę Dąbrowy Górniczej i dalej – lotniska Katowice w Pyrzowicach.