Po siedemnastu latach polski system oświaty powróci do ośmioletniej szkoły podstawowej, czteroletniego liceum oraz pięcioletniego technikum. Od pierwszego września 2017 roku rozpocznie się stopniowa likwidacja gimnazjów i jednocześnie uczniowie klas I przekroczą próg ośmioletniej szkoły podstawowej. Jak uchwalone przez Sejm zmiany w oświacie wpłyną na siatkę mysłowickich szkół? Co stanie się z gimnazjami w Mysłowicach?

W Mysłowicach bez drastycznych ruchów

Niemal każda podjęta przez Sejm reforma związana z edukacją musi być wdrożona przez samorząd, który w danej gminie organizuje system oświaty. Decyzja o likwidacji gimnazjów wiąże się z obowiązkiem przeorganizowania przez Mysłowice mieszczących się w mieście szkół.

Jako że reforma była już wcześniej zapowiadana, mysłowiccy urzędnicy już wcześniej mogli się do niej przygotować, analizując jak najkorzystniej powrócić do systemu ośmioletnich szkół podstawowych.

– W naszym mieście drastycznych zmian nie będzie. Od dawna jesteśmy przygotowani na to, by wdrożyć reformę. Zespoły szkolno-przedszkolne pozostaną nadal takimi zespołami, gdzie jedynie mieszczące się w nich sześcioletnie szkoły podstawowe będą przekształcone w ośmioletnie – mówi Aleksandra Żołna, naczelnik wydziału edukacji mysłowickiego magistratu

Dlatego też zmiany nie szykują się w zespołach szkolno-przedszkolnych nr 1, 2, 3 i 4. W ramach każdej z tych placówek nadal będą funkcjonować, choć już w trybie ośmioletnim, odpowiednio Szkoła Podstawowa nr 6, Szkoła Podstawowa nr 12, Szkoła Podstawowa nr 11 oraz Szkoła Podstawowa nr 17.

Zmiany w zespołach szkół

Od września natomiast znikną Zespół Szkół nr 1 oraz Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi. Zespół Szkół nr 1 mieszczący się przy ulicy Mikołaja Reja zostanie przekształcony w Szkołę Podstawową nr 10, przy stopniowym wygaszaniu Gimnazjum nr 4. Podobna sytuacja będzie miała miejsce w Brzęczkowicach przy ulicy Hlonda – Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi i Dwujęzycznymi zostanie wygaszone, a w szkolnym budynku pozostanie tylko Szkoła Podstawowa nr 13 z Oddziałami Integracyjnymi.

– Zaczynając od południa naszego miasta, przykładowo w Kosztowach gdzie jest Szkoła Podstawowa nr 16, tam będzie duża Szkoła Podstawowa nr 16. Ta szkoła będzie się mieściła w dwóch budynkach, czyli obecne Gimnazjum nr 6 zostanie włączone do „szesnastki” – wyjaśnia Aleksandra Żołna

Podobna sytuacja będzie miała w Wesołej, w Szkole Podstawowej nr 15. Tam również nastąpi włączenie gimnazjum do szkoły podstawowej (Gimnazjum nr 5 do Szkoły Podstawowej nr 15). Docelowo klasy od pierwszej do czwartej będą uczyć się w budynku przy ulicy Piastów Śląskich 8, natomiast klasy od piątej do ósmej w budynku szkolnym przy ulicy Dzierżonia.

[KGVID width=”640″ height=”360″]http://w.itvm.pl/2016/12/zolna-ogolne.mp4[/KGVID]

W przypadku Zespołu Szkół Sportowych w dzielnicy Piasek, szkoła będzie ośmioletnią szkoła podstawową sportową.

– Będzie to szkoła typowo sportowa, bez obwodów. Uczniowie klasy tamtejszej szóstej w przyszłym roku rozpoczną naukę w klasie siódmej. Nie będzie natomiast już naboru do klasy pierwszej gimnazjum, które to będzie wygaszane. Podobna sytuacja będzie miała miejsce w Zespole Szkół Ogólnokształcących, gdzie także nie będzie prowadzony już nabór do klas gimnazjalnych. W ten sposób ponownie będziemy mieć przy ulicy Mickiewicza jedynie czteroletnie Liceum Ogólnokształcące nr 1 – wyjaśnia naczelnik Żołna

Reforma nie wywoła większych zmian w Zespole Szkół Specjalnych – działające tam gimnazjum zostanie wygaszone, a uczniowie dla lata więcej spędzą w szkole podstawowej.

Szkoła Podstawowa nr 7 przy ulicy Górniczej

Zmianie lokalizacji ulegnie siedziba Szkoły Podstawowej nr 7. Mieszcząca się dzisiaj przy ulicy Stadionowej szkoła zajmie o wiele większy budynek przy ulicy Górniczej. Znajdujące się tam obecnie Gimnazjum nr 2 zostanie włączone do tejże szkoły podstawowej.

– Dzieci wraz z całą kadrą pedagogiczną „siódemki” będą mogły przejść do budynku bardzo dobrze wyposażonego Gimnazjum nr 2. Szkoła ta posiada nowoczesne pracownie i jest gotowa na przyjęcie uczniów. Ucząc się przy ulicy Stadionowej, uczniowie tamtejszej podstawówki nie mieli ani sali gimnastycznej ani auli, a takie udogodnienia między innymi daje budynek przy Górniczej – mówi Aleksandra Żołna

Co stanie się z niewielkim budynkiem przy ulicy Stadionowej? Magistrat chce, by do jego murów przeniesiona została poradnia psychologiczno- pedagogiczna.

– Nareszcie stworzymy prawdziwą poradnię psychologiczno- pedagogiczną. Obecnie mieści się ona w pomieszczeniach, które nie należą do miasta, przy ulicy Okrzei. Nowy, większy niż obecnie lokal da takiej placówce lepsze możliwości działania – mówi Żołna

Nowa szkoła w dzielnicy Bończyk

W dzielnicy Bończyk, w kompleksie przy ulicy Wielkiej Skotnicy mieszczą się Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi, w drugiej części budynku działają także zasadnicza szkoła zawodowa oraz technikum (w ramach Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego). Każda z tych szkół, choć zajmuje jeden budynek, ma osobne wejścia i zajmuje osobne, oddzielone od siebie pomieszczenia.

[KGVID width=”640″ height=”360″]http://w.itvm.pl/2016/12/zolna-ogolne2.mp4[/KGVID]

Działające tam gimnazjum zostanie wygaszone, a w jego miejsce działalność rozpocznie Szkoła Podstawowa nr 4. W budynku tym już kiedyś mieściła się podstawówka.

– Tak jak dawniej w tym miejscu mieściła się Szkoła Podstawowa nr 24, to obwód nowej szkoły będzie obejmował ten sam rejon. Siedemnaście lat odcisnęło się także na zmianach w tamtych rejonach, przybyło tam mieszkańców. Dlatego też będziemy musieli zmienić obwody Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 3. Część dzieci i młodzieży przejdzie na teren nowej Szkoły Podstawowej nr 4 – mówi Aleksandra Żołna

Koszty

W przypadku utworzenia nowej szkoły w dzielnicy Bończyk miasto uważnie liczy koszty. Mysłowice będą musiały przygotować sale lekcyjne dla najmłodszych dzieci z klas I – III, które będą potrzebować adekwatnego do wieku uczniów wyposażenia.

– Będziemy musieli przygotować sale lekcyjne dla naszych najmłodszych uczniów, które trzeba wyposażyć w krzesełka, ławki, meble szkolne i dywany. To są podstawowe wymogi – mówi naczelnik edukacji

Kosztowne będzie także wyposażenie szkół podstawowych w pracownie naukowe. Program nauczania wymaga, by uczniowie starszych klas szkół podstawowych mieli dostęp do pracowni chemicznych, biologicznych, czy fizycznych. W budynkach dzisiejszych gimnazjów takowe pracownie się już znajdują, jednak w miejscach gdzie były jedynie sześcioletnie szkoły podstawowe, pracownie będą musiały zostać utworzone.

Jedynie wydłużenie nauki

Zmiany polegające jedynie na wydłużeniu okresu nauki, zajdą w: Szkole Podstawowej nr 1 (Wielka Skotnica), Szkole Podstawowej nr 2 (Piastowska), Szkole Podstawowej nr 3 (100-lecia Państwa Polskiego), Szkole Podstawowej nr 5 (Długa), Szkole Podstawowej nr 9 (Armii Krajowej) oraz Szkole Podstawowej nr 14 (3-go Maja). Podobnie będzie też na poziomie szkoły średniej, gdzie w przypadku II Liceum Ogólnokształcącego nauka zostanie jedynie wydłużona z trzech do czterech lat.