fot. arch. ITVM

Jak wyglądało życie w tymczasowym więzieniu policyjnym i późniejszym obozie pracy na mysłowickiej Promenadzie? Kim byli ich więźniowie? Na te pytania odpowie film kręcony właśnie przez Muzeum Miasta Mysłowice. Premiera już niebawem.

– Będzie to krótkometrażowy film fabularyzowany, który tworzymy oczywiście na podstawie źródeł historycznych. Aczkolwiek będzie to dość emocjonalna wizja wybuchu II wojny światowej w naszym mieście i funkcjonowania na Promenadzie najpierw tymczasowego więzienia, a później obozu pracy – tłumaczy Adam Plackowski, dyrektor Muzeum Miasta Mysłowice.

W 4-5 minutowym klipie zobaczymy historię rodziny, którą wojna zastaje w Mysłowicach. Jej członkowie muszą sobie radzić z tą nową, trudną rzeczywistością, a później także z rozłąką z ojcem, który już po wojnie trafia do obozu pracy. Właśnie trwają prace nad filmem, który kręcony będzie m.in. na mysłowickich ulicach czy w muzeum.

– 15 stycznia będziemy nagrywać m.in. scenę transportu więźniów z Mysłowic do Oświęcimia. W Muzeum Miasta Mysłowice mamy już przygotowaną scenografię, czyli model części wagonu, którym ludzie byli przewożeni – mówi Jarosław Telenga, producent przedsięwzięcia.

Tłem dla scen z przesłuchaniami więźniów z czasów wojny i tych ukazujących obozową rzeczywistość będzie pub Walter, w którym zachowała się jeszcze ściana sprzed wieku. W późniejszym terminie będą też kręcone ujęcia na ulicach naszego miasta, m.in na ul. Krakowskiej, gdzie w jednej z kamienic znajdują się okna, które pamiętają jeszcze tamte czasy, czy w okolicach Przewiązki. Dodatkową wartością artystyczną filmu będą sceny, w których niektóre elementy zostaną dorysowane.

Jeśli chcielibyście przyłożyć swoją rękę do tej wyjątkowej mysłowickiej produkcji, możecie w niej zagrać. Twórcy filmu szukają statystów, którzy odegrają role więźniów zarówno z okresu więzienia hitlerowskiego, jak i obozu pracy. Chętni powinni napisać na adres asystent2@muzeummyslowic.pl, lecz należy się spieszyć, bo zgłoszenia są przyjmowane jeszcze tylko dzisiaj.

Szacuje się, że w tymczasowym więzieniu i obozie pracy w Mysłowicach zginęło ok. 2,5 tys. ludzi. 25 stycznia będziemy obchodzić 75. rocznicę wybuchu tragedii górnośląskiej, mianem której określa się aresztowania, internowania, egzekucje i wywózki do niewolniczej pracy Ślązaków już po 1945 r. Między innymi na pamiątkę tych wydarzeń powstaje film, który będziemy mogli obejrzeć już niedługo, także na wystawie stałej w naszym muzeum, prezentującej właśnie więzienie i obozy w naszym w mieście.