Oszczędność energii, redukcja emisji zanieczyszczeń, wzrost komfortu użytkowania i poprawa estetyki. To wszystko ma zapewnić kompleksowa termomodernizacja pięciu mysłowickich przedszkoli, która ma być zrealizowana do końca sierpnia 2022 roku. Mowa tu o Przedszkolu Integracyjnym, Przedszkolu nr 5, 12, 13 i 20.
Projekty wraz z dokumentacją mają być gotowe do końca marca br.
– W tym roku jeszcze rozpocznie się remont Przedszkola nr 5 – mówi Anna Górny, rzecznik prasowy UM Mysłowice.
Natomiast pozostałe będą cieszyły się nową elewacją najpóźniej w sierpniu 2022 roku. W ramach termomodernizacji placówek zaplanowano przede wszystkim prace związane z dociepleniem budynku, w tym docieplenie ścian i dachów, wymianą stolarki okiennej i drzwiowej oraz nowymi balustradami. Ponadto miasto planuje wymianę centralnego ogrzewania na ekologiczne.
– W tej chwili już od kilku lat czekamy na tą termomodernizację. W 2018 roku została wykonana modernizacja kotłowni przedszkolnej. Mamy ją bardzo nowoczesną, no i nie ukrywam, że z napięciem czekałyśmy, kiedy wydarzy się ta dalsza część modernizacji pod kątem termicznym budynku. Jest w planach fotowoltaika na dachu, więc też super – mówi Beata Żuk, dyrektor Przedszkola Integracyjnego w Mysłowicach.
Dzięki remontowi Przedszkole Integracyjne (dawniej Przedszkole nr 7) zyska także na przystosowaniu głównego wejścia do budynku na potrzeby osób niepełnosprawnych.
– Wiem, że planowany jest podnośnik dla osób niepełnosprawnych przy głównym wejściu. Natomiast przy zejściu do tarasu też mają być pochylnie, które umożliwią korzystanie bezpieczne, łatwe dzieciom, np. na wózkach – dodaje Beata Żuk.
Dzięki remontom budynki nie tylko będą ładniejsze, ale przede wszystkim przyczynią się do redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz znacznie obniżą koszty związane z ogrzewaniem.
– Na pewno estetyka zostanie podniesiona, bo w tej chwili wyglądamy na tle innych budynków znajdujących się w pobliżu bardzo niekorzystnie. Natomiast na pewno skończą nam się problemy z utrzymaniem odpowiedniej temperatury w salach i innych pomieszczeniach – mówi Małgorzata Słonina, dyrektor Przedszkola nr 5 w Mysłowicach.
Pieniądze na termomodernizacje placówek pochodzą z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, z którego Mysłowice pozyskały prawie 37 mln zł na 14 inwestycji. W sumie w ciągu ostatnich dwóch lat miasto pozyskało ponad 143 mln zł za środków unijnych, funduszy rządowych i metropolitalnych.
– Będą one przekazane na zadania zarówno inwestycyjne, jak i na projekty tzw. miękkie, związane z edukacją, kulturą, pomocą społeczną – dodaje Anna Górny.