W Szkole Podstawowej nr 13 w Brzęczkowicach odbędzie się charytatywny kiermasz, z którego dochód zostanie przekazany na rehabilitację pani Grażyny Witkowskiej – nauczycielki, która po chorobie nowotworowej przeszła operację usunięcia nerki, a następnie zapadła w ponad roczną śpiączkę. Kiermasz rozpocznie się 16 stycznia i potrwa do 26 stycznia.

Grażyna Witkowska przez wiele lat uczyła dzieci i młodzież w Brzęczkowicach. Po operacji usunięcia nerki zapadła w śpiączkę – wybudziła się po 14 miesiącach. Córka oraz najbliżsi znajomi organizują kiermasz w szkole, aby wesprzeć jej leczenie. Od sprawnie prowadzonej rehabilitacji i swobodnego do niej dostępu zależy czy będzie mogła na nowo, samodzielnie zacząć żyć i oddychać pełną piersią.

Oto parę informacji na temat Pani Grażyny opisanych przez jej dzielną córkę:

“Mama była pedagogiem szkolnym, takim z prawdziwego zdarzenia i nie stwierdzam tego dlatego, że Jej życie zawisło na włosku i prawie Ją straciłam. To po prostu niezaprzeczalny fakt. Pomagała dzieciom, rodzicom i zwierzętom- poświęcała cały swój czas swojej pracy i tym, którzy potrzebowali jej pomocy. Wspaniale, że odnalazła swoje miejsce w świecie – a tak naprawdę swoje powołanie.Jednak teraz przyszedł czas, kiedy to Jej życie znalazło się w niebezpieczeństwie oraz potrzebie. 12 sierpnia 2016 roku odbyła się operacja usunięcia obumarłej nerki. Prawdopodobnie obumarcie narządu było konsekwencją naświetlania – Mama była pacjentem onkologicznym. Nikt z nas nie przypuszczał, że po udanej operacji zacznie się dramat i zamiast odetchnąć z ulgą, zaczną się łzy, paniczny strach, niepewność i walka o życie. W dniu operacji z niewyjaśnionych do tej pory przyczyn serce Mojej Mamy przestało pracować. Na szczęście 20 minutowa reanimacja odniosła sukces i akcja serca została przywrócona. Mamę zobaczyłam dopiero na OIOMie w innym szpitalu, gdzie spędziła półtora miesiąca. Każda wizyta była poprzedzona szeptanymi pod nosem mantrami “Obudź się, Mamo. Obudź się, Mamo”. Nie inaczej było podczas Jej pobytu w zakładzie opiekuńczo-pielęgnacyjnym – wciąż zaklinałam rzeczywistość. Mama jednak nie mogła się obudzić. “Sen”, okazało się, miał trwać dłużej, bo prawie 14 miesięcy.

Po pierwszych dniach po przebudzeniu przyszło zderzyć się z rzeczywistością – kosztowną rehabilitacją.

Pierwsze dni po przebudzeniu to totalna euforia i wylane strumieniami łzy, tym razem szczęścia, nie tylko rodziny, ale i przyjaciół oraz personelu (przez ten długi czas wszyscy zżyli się z Mamą oraz ze mną). Po pewnym czasie doszła do mnie świadomość potrzeby działania i pomocy Mamie. Cała szkoła, w której Mama pracowała, wspiera nas na każdym kroku. Jedną z form tej pomocy jest zorganizowanie kiermaszu, z którego całkowity koszt będzie przeznaczony na rehabilitację.

Nie tracąc nadziei.

Nikt nie jest w stanie obiecać mi, że Mama będzie chodzić o własnych siłach,czy chociażby podniesie widelec do ust, ale czuję, że muszę dać Jej szansę, nie mogę pozbawić Jej pomocy, przestać dbać, bo wiem, że dla mnie zrobiłaby dokładnie to samo – walczyłaby o mnie i nie traciła nadziei.”

INFORMACJE ODNOŚNIE KIERMASZU:

Kiermasz będzie organizowany codziennie w godzinach 8:00-16:00 od 16 do 26 stycznia (z wyłączeniem weekendów). Kiermaszowe stoisko będzie znajdować się tuż przy portierni, przy głównym wejściu do szkoły podstawowej. Będzie ono czynne od godziny 9:00 do 16:30, tak by popołudniu mieli okazję skorzystać z niego także goście spoza szkoły.

Co będzie można kupić? Będą tam rozmaitości – książki, trochę gier, ubrania, torebki, kapelusze, nawet rolki, biżuteria, kosmetyki, wazony, świeczki,firanki, filiżanki, kubki – wszystko to, co udało się zebrać od znajomych i sąsiadów, a co ma okazję przeżyć drugie życie u kogoś innego.

Miejsce kiermaszu to:

SP nr 13 z Oddziałami Integracyjnymi i Dwujęzycznymi im. Henryka Sieniewicza ul. ks. kard. A. Hlonda 1441-412 Mysłowice woj. śląskie