Wymiana źródła ciepła na ekologiczne to temat, który wielu z nas ciągle odkłada na później, a czasu na podjęcie działań jest coraz mniej. Śląska uchwała antysmogowa stanowi, że do końca tego roku mieszkańcy naszego województwa muszą pozbyć się kotłów eksploatowanych ponad 10 lat od daty produkcji lub nieposiadających tabliczki znamionowej. Dotyczy to niskosprawnych źródeł ciepła opalanych paliwem stałym.

– Jest to ustanowione w uchwale antysmogowej, jest to obowiązek, a straż miejska będzie dokonywała kontroli, czy obowiązek ten został dokonany – zaznacza Sonia Olszewska, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Mysłowice.

By pozyskać środki na wymianę pieca, mysłowiczanie mogą skorzystać z miejskiego programu wymiany ogrzewania. W tym roku w budżecie zabezpieczono na ten cel ok. 900 tys. zł. Wnioski można składać do 30 czerwca. Wszystkie informacje na ten temat znajdziecie na platformie SEKAP.

– Oprócz miejskiego programu realizujemy wspólnie z wojewódzkim funduszem ochrony środowiska program „Czyste powietrze”. Warto podkreślić, że co środę w urzędzie miasta taki punkt jest czynny, tak że czekamy na składanie wniosków – informuje Anna Górny, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Mysłowice.

Środki z miejskiego programu pomogą pokryć koszty źródła ogrzewania, natomiast dzięki programowi „Czyste powietrze” możemy otrzymać dotację także na szerzej pojętą termomodernizację. Więcej na ten temat tutaj.

– W latach 2019-2020 w ramach miejskiego programu wymiany ogrzewania na proekologiczne wpłynęły 564 wnioski, z czego podpisaliśmy 403 umowy dotacyjne na kwotę blisko 2,7 mln zł. Na chwilę obecną zostało złożonych w ramach programu „Czyste powietrze” 250 wniosków. Realizujemy go już ponad rok. W 2019 r., jak wynika z informacji WFOŚ-u, zrealizowane zostały 103 inwestycje – wylicza Anna Górny.

Dane za ubiegły rok wciąż są zliczane. Poznamy je w połowie lutego.

– Zachęcam Państwa do polubienia naszego profilu facebookowego Mysłowice walczą ze smogiem. Staramy się na bieżąco wrzucać informacje dotyczące problemu niskiej emisji, tego, jak każdy z nas może walczyć z niską emisją oraz informujemy o samych zasadach udzielania dofinansowania z różnych programów – mówi Sonia Olszewska.

Zgodnie ze śląską uchwałą antysmogową do końca 2023 r. mieszkańcy województwa będą musieli pozbyć się kotłów eksploatowanych od 5 do 10 lat od daty produkcji, do końca 2025 r. tych eksploatowanych do 5 lat od daty produkcji, a w 2028 r. nie będzie już można użytkować kotłów spełniających wymogi emisyjne klas 3. i 4.