fot. Magdalena Warchoł

Mysłowiczanie po raz kolejny zjednoczyli się, by pomóc potrzebującym. Za nami czwarty już koncert „Wszyscy – dzieciom” organizowany przez Mysłowicki Ośrodek Kultury i społeczność Szkoły Podstawowej nr 3 na rzecz podopiecznych Mysłowickiej Fundacji Po Pierwsze Człowiek.

3 lutego w Mysłowickim Ośrodku Kultury przy ul. Grunwaldzkiej 7 pojawili się mieszkańcy, którym leży na sercu dobro innych. Starsi i młodsi prezentowali swoje talenty na scenie, darczyńcy wrzucali pieniądze do puszek i brali udział w loterii fantowej oraz licytacjach. Wszyscy goście odwiedzali słodką kawiarenkę, robili sobie zdjęcia w fotobudce, a najmłodsi malowali twarze.

Zebrane tego dnia środki pomogą Martynce Sarneckiej, Nadii Bochenek, Julii Kuśmider oraz Maksowi Waniczkowi. Dziewczynki są w spektrum autyzmu, Martynka ma również zdiagnozowaną m.in. afazję i słabowidzenie, Nadia i Julka zmagają się także z epilepsją. Maks jest natomiast po wylewach naczyniaków do pnia mózgu.

– Cieszę się, że w tym roku zwrócono uwagę na dzieciaki ze spektrum autyzmu, między innymi, bo Maks ma inny problem, natomiast dziewczynki wszystkie są w spektrum. To oznacza tyle, że te dzieciaki potrzebują każdego dnia terapii, rehabilitacji, tak jak np. dzieci chore potrzebują każdego dnia leku. Jeżeli nie otrzymają dzisiaj tej terapii, rehabilitacji, pomocy, nie będą samodzielnymi ludźmi. Jestem bardzo wzruszona, że tyle osób dzisiaj przyszło, nie spodziewałam się, bo autyzm to taka trudna przypadłość, mało osób jeszcze rozumie, o co chodzi w tym autyzmie, natomiast cieszę się, że zwrócono uwagę dzisiaj na te dzieci i że te dzieci dzisiaj dostaną pomoc – mówi Monika Sarnecka, mama Martynki, podopiecznej Mysłowickiej Fundacji Po Pierwsze Człowiek.

W organizację wydarzenia jak zwykle włączyło się ogromne grono mysłowiczan.

– Wiele osób prywatnych, firm i instytucji nam pomaga, przede wszystkim urząd miasta, Mysłowicki Ośrodek Kultury, Szkoła Podstawowa nr 3, Szkoła Podstawowa nr 4 i I Liceum Ogólnokształcące, ponieważ jeden uczeń, któremu będziemy pomagać, jest uczniem właśnie tej szkoły. Jego klasa bardzo zaangażowała się w to przedsięwzięcie. Wiele mysłowickich firm bardzo nas wspomaga i pomagało nam przy organizacji tego przedsięwzięcia – podkreśla Angelika Lelek, współorganizatorka wydarzenia.

W Mysłowickim Ośrodku Kultury nie zabrakło m.in. prezydenta Dariusza Wójtowicza czy posła Wojciecha Króla, który prowadził licytacje.

– Mysłowice to miasto ludzi o wielkich sercach. Dzisiaj mamy kolejne „święto dobroci”, dzień, w którym pomagamy kolejnej czwórce dzieci. Robią to organizacje pozarządowe, fundacje, stowarzyszenia, zaangażowały się także szkoły, przedszkola, ośrodek kultury i sportu. Cieszę się, że to się dzieje w tak ekspresyjny sposób w naszym mieście i możemy ludziom pomagać bezinteresownie – mówi prezydent Mysłowic Dariusz Wójtowicz.

Podczas koncertu „Wszyscy – dzieciom” udało się zasilić konto Mysłowickiej Fundacji Po Pierwsze Człowiek o ok. 10 tys. zł, ale to nie koniec zbiórki na rzecz Martynki, Nadii, Julii i Maksa. Puszki, do których będzie można wrzucać dla nich datki, pojawią się niebawem w kilku szkołach na terenie naszego miasta.

 

tekst: Aleksandra Olszewska