fot. pixabay.com

Krew jest jednostką niezbędną do życia i ratującą je w sytuacji poważnych uszkodzeń organizmu. Pomimo faktu, że medycyna wciąż postępuje, badania nad stworzeniem syntetycznego odpowiednika nadal pozostają w fazie testów, a zapotrzebowanie na krew jest bardzo duże. Warto przypomnieć, że krew stanowi aż 9-10% masy ciała, czyli dorosły człowiek o przeciętnej wadze ma 4-6 litrów krwi w swoim układzie krążenia.

Kto może zostać dawcą krwi? Każda zdrowa osoba pełnoletnia, której waga nie jest niższa niż 50 kilogramów, ma możliwość oddać krew. Krwiodawcami zostają osoby, które mają świadomość, że ich krew jest bezcenna i niemożliwa do zastąpienia, a krwiodawstwo nie jest smutnym obowiązkiem, a możliwością uratowania życia drugiemu człowiekowi. Jest to proces całkowicie bezpieczny, do poboru krwi używa się sprzętu jednorazowego użytku, nie trzeba zatem bać się zakażenia chorobami czy wirusami.

21 stycznia bieżącego roku pojawiły się nowe uprawnienia dla osób oddających krew.

– Jeśli oddałeś krew lub jej składniki, w tym osocze po chorobie COVID-19, podczas stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, przysługują Ci 2 dni zwolnienia od pracy lub czynności służbowych – w dniu oddania krwi lub jej składników i w dniu następnym oraz 33% ulgi na przejazdy środkami publicznego transportu zbiorowego – jeśli oddałeś krew lub jej składniki co najmniej 3 razy – informuje centrala Narodowego Funduszu Zdrowia.

Mysłowice również angażują się w zachęcanie ludzi do oddawania krwi. Już niebawem będzie miała miejsce pierwsza w tym roku akcja krwiodawstwa w naszym mieście. PCK HDK Mysłowice Krasowy zaprasza wszystkich pragnących ofiarować krew 18 lutego w godz. 8-12 pod budynek OSP Kosztowy przy ul. Górnośląskiej 60.

Kolejnym wydarzeniem, które ma na celu pomoc w walce z COVID-19, są „Dziećkowickie krwinki”. Odbędzie się ono 6 marca w budynku MOK-u przy ulicy Długiej 70a.

Osoby zainteresowane zapraszamy także na wydarzenia na Facebooku w celu zapoznania się ze szczegółami akcji: Bądź w akcji – podaruj krew!, Dziećkowickie krwinki.

Tekst: Kamila Szymańska