Dzieciaki kochają klocki Lego, uwielbiają projektować i konstruować z nich rozmaite budowle. Ale nade wszystko dzieci uwielbiają… roboty! A połączenie klocków Lego i robotów znajdziecie w Robomanii, czyli akademii robotyki i programowania, która jeszcze w lutym zaprasza na darmowe, pokazowe lekcje.

– Każde dziecko lubi eksperymentować, jest ciekawe świata, posiada w sobie pokłady twórczego, kreatywnego myślenia. My doskonale wiemy, że wystarczy tylko odpowiednie ukierunkowanie, by dziecko odkryło w sobie predyspozycje do nauk ścisłych oraz prawdziwe zainteresowania techniczne. Budowanie twórczych konstrukcji rozwija umiejętności wizualno-przestrzenne, poprawia spostrzegawczość. Programowanie robotów rozwija natomiast logiczne myślenie, umiejętne analizowanie problemów, tak niezbędne podczas nauki, ale i w przyszłej pracy inżyniera. Proponujemy dzieciom zabawę w samodzielne projektowanie, konstruowanie i programowanie robotów przy pomocy profesjonalnego zestawu klocków Lego Mindstorms EV3 – tłumaczą organizatorzy warsztatów Robomanii.

W akademii wystartował już wiosenny nabór na kursy robotyki i programowania na dwóch poziomach. Poziom pierwszy to „Kontruktor-programista” – semestralne warsztaty konstruktorskie Lego Mindstorms EV3 z podstawami programowania dla dzieci w wieku 8-13 lat. Poziom drugi to warsztaty programistyczne „Zawodowy programista” skierowane do dzieciaków w wieku 10-15 lat. To prawdziwy kurs programowania dla początkujących, podczas którego uczestnicy będą pracować na programach MakeCode Microsoft, Java Script, Python, a także na YouTube, Amazonie czy Minecrafcie.

Bezpłatne lekcje pokazowe na obu poziomach zaplanowane są na 25, 27 i 28 lutego w Mysłowickim Ośrodku Kultury przy ul. Grunwaldzkiej, w Brzezince i Brzęczkowicach. Więcej szczegółów oraz zapisy na stronie internetowej www.robomania.pl lub pod numerem telefonu 730 999 823.

A jak wyglądają kursy Robomanii? Podczas zajęć w małych grupach dzieciaki najpierw zdobywają wiedzę teoretyczną, którą później wykorzystują w praktyce: samodzielnie konstruują i programują roboty. Potem bawią się nimi, organizując wyścigi dragsterów czy walki sumo-botów. „Nasz autorski program realizujemy w oparciu o najnowocześniejszy, profesjonalny sprzęt dydaktyczny. Dzieci korzystają z wielu pomocy: kolorowych instrukcji, plansz, tabletów, komórek, laptopów, wizualizacji, projektora, kamery itp. W pracy używamy tylko oryginalnych, profesjonalnych zestawów klocków Lego Mindstorms EV3, zawierających ok. 600 klocków Lego Technic, 32-bitowy mikroprocesor w formie kostki Lego, pilot zdalnego sterownia oraz zestaw czujników: dotyku, koloru i podczerwieni i trzech serwomechanizmów” – czytamy na stronie internetowej Robomanii.

tekst: Aleksandra Olszewska