fot.itvm.pl

Przejęcie terenów po KWK Mysłowice to jedno, ale nadanie im nowej funkcji to kolejne wyzwanie, którego efekty wpłyną na kształt naszego miasta na kolejne dziesięciolecia. Co tam powinno powstać? Czy powinien tam wrócić przemysł, powstać przestrzeń dla biznesu, a może Mysłowice powinny postawić na rozrywkę i rekreację. Może jeszcze coś innego? Pomysłów zapewne jest sporo, a każdy ma swoje mocniejsze i słabsze strony. Jak teren po byłej kopalni chcieliby zagospodarować sami mysłowiczanie? Każdy z zainteresowanych mieszkańców będzie mógł zabrać głos. Już w najbliższą środę 27 lutego odbędzie się spotkanie w tej sprawie.

Spotkanie odbędzie się w ramach projektu Gazety Wyborczej. „Miasta Idei” to próba wypracowania najlepszych pomysłów i dobrych praktyk dla śląskich miast. Dziennikarze Gazety Wyborczej chcą, by konferencje organizowane pod tym hasłem były miejscem dialogu oraz wymiany opinii między władzami miast, ekspertami i mieszkańcami. Okazją ku temu w Mysłowicach będzie środowe spotkanie w Szybie Bończyk.

„Będziemy rozmawiać o zagospodarowaniu terenów po dawnej kopalni Mysłowice. To szczególne miejsce na mapie miasta. Po zamknięciu kopalni w 2008 roku teren był niewykorzystywany. Teraz ma się to zmienić. Mysłowice chcą stać się właścicielem tego miejsca i razem z mieszkańcami poszukać dla niego nowych ról. Ma to być miejsce dla biznesu, handlu, rozrywki, ale też spacerów i wspólnego spędzania czasu.” – czytamy w facebookowym opisie wydarzenia.

Spotkanie nie ograniczy się jedynie do dyskusji z mieszkańcami, władzami Mysłowic, społecznikami i ekspertami. Dziennikarze przeprowadzą także warsztaty:

„Zapytamy ich m.in., jak mogłoby wyglądać miejsce po byłej kopalni Mysłowice. Czego chcą mieszkańcy? Będziemy szukać najlepszych pomysłów i propozycji.” – czytamy.

Warsztaty rozpoczną się o godz. 15:00 i potrwają około dwóch godzin. Po warsztatach, o godz. 17:30, rozpocznie się debata z udziałem ekspertów i mieszkańców. Podczas tej dyskusji będzie można dowiedzieć się, jak z zagospodarowaniem takich poprzemysłowych miejsc poradziły sobie inne miasta, regiony. Podjęta zostanie także próba uzyskania odpowiedzi na pytanie jak mogą się dziś wyróżnić Mysłowice, by osiągnąć sukces.

„W tej części spotkania postaramy się wypracować mapę drogową dla działań miasta w tej sprawie.” – czytamy.

W dyskusji udział wezmą: prezydent Dariusz Wójtowicz, wiceprezes KSSE Mateusz Rykała, naczelnik Wydziału Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej Urzędu Miasta w Dąbrowie Górniczej Piotr Drygała, prof. Jacek Szołtysek z Uniwersytetu Ekonomicznego, wiceprzewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Grzegorz Podlewski oraz Weronika Dragan z Uniwersytetu Śląskiego, autorka opracowania „Przemiany funkcjonalno-przestrzenne Starego Miasta w Mysłowicach w latach 1913-2013”.

Data: środa 27.02
Godzina: warsztaty od 15:00, dyskusja od 17:30
Miejsce: Szyb Bończyk
Wstęp: wolny