Eko Patrol wyruszył w miasto, by sprawdzić jakim powietrzem oddychają mysłowiczanie. Pierwsze pomiary inspektorów Głównego Instytutu Górnictwa odbyły się w środowy poranek i objęły Piasek, Janów Miejski i Centrum. Do końca marca skontrolowane ma zostać całe miasto.

[maxbutton id=”1″ text=”ZOBACZ, TRWA 01:53″ ]

To jest nasz samochód Eko Patrolu, na dachu zainstalowana jest aparatura pomiarowa, laserowe czujniki pomiarów stężenia pyłów i to jest nasze podstawowe laboratorium mobilne. Natomiast dodatkowy zestaw czujników mamy na dronie. Z tych dwóch platform pomiarowych możemy korzystać według potrzeby – mówi dr Marcin Głodniok z Głównego Instytutu Górnictwa

Elektryczny samochód GIG-u zawita do wszystkich mysłowickich dzielnic. W pierwszej kolejności pomiary wykonane zostaną przez czujnik zainstalowany na samochodzie. W lokalizacjach gdzie badania wskażą najgorsze zanieczyszczenie dodatkowe pomiary wykonane zostaną z użyciem drona.

Strażnicy jakości powietrza badania będą przeprowadzać rano w godzinach od 6:00 do 10:00 oraz wieczorem od 17:00 do 22:00.

To są takie dwa najbardziej newralgiczne punkty w ciągu doby, kiedy te stężenia wahają się szczególnie w górę. Poranny szczyt związany jest z rozpalaniem i wieczorny, czyli dokładanie do pieców na noc – mówi dr Marcin Głodniok

Eko Patrol prowadzi badania na zaproszenie mysłowickiego samorządu. Dokładna kontrola przyczyni się do stworzenia mapy jakości powietrza w Mysłowicach. Ta pozwoli określić, w jakich rejonach przede wszystkim pojęte powinny zostać działania przeciw smogowi.

Możemy określić, które miejsca są najbardziej zagrożone. Możemy podejść do tych mieszkańców i spróbować rozwiązać te problemy. Dla nas jest to o tyle potrzebne, że my w tych wszystkich miejscach gdzie jest największe stężenie my możemy przygotować dopłaty, prosić o wymianę pieców – mówi prezydent Edward Lasok

Badania z tworzeniem mapy będą prowadzone do końca marca. Pracownicy Eko Patrolu nie zdradzają, jak wygląda ich harmonogram, tak by nie doszło do zakłamania w pomiarach.