Stworzenie estetycznej i wielofunkcyjnej przestrzeni publicznej na terenie Starego Miasta jest priorytetem MZGK na najbliższych 5 lat. Ma to zapewnić program „Odnowa centrum Mysłowic”, który zakłada rewitalizację 50 zabytkowych kamienic, likwidację źródeł niskiej emisji oraz remonty pustostanów.

Ważnym elementem programu będzie konkurs urbanistyczny na opracowanie koncepcji funkcjonalno-przestrzennej części centrum miasta, czyli obszaru od ulicy Bytomskiej przez rynek, ulicę Grunwaldzką, aż po plac Wolności. MZGK podpisał już umowę na jego realizację ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich (SARP).

– Ten konkurs dwuetapowy w pierwszym etapie będzie się skupiał głównie na urbanistyce i, można powiedzieć, na takim masterplanie tego, jak powinno to Stare Miasto wyglądać czy jak chcielibyśmy, żeby wyglądało. Drugi etap będzie bardziej etapem architektonicznym, już z takim ścisłym wskazaniem na to, jak chcielibyśmy, żeby wyglądała kiedyś ta pierzeja czy to miejsce, w którym dzisiaj mamy rurapark – mówi Judyta Rduch, kierownik Wydziału Zarządzania Nieruchomościami w MZGK.

Planowane działania rewitalizacyjne mają objąć około 10 kamienic rocznie, co w 5-letniej perspektywie pozwoliłoby na przywrócenie blasku wszystkim 50 miejskim kamienicom wzdłuż historycznej osi urbanistycznej Starego Miasta.

– Rewitalizacja tych kamienic, która nie byłaby tylko taką rewitalizacją samych frontów, z czym się dosyć często spotykamy, ma na celu poprawić jakość życia w tych kamienicach. Aktualnie w tych kamienicach brak jest toalet, jakiegokolwiek ogrzewania. Jeżeli jest ogrzewanie gazowe, to te rury poprowadzone są według własnego uznania i często, w dużej mierze, niszczą też tę tkankę architektoniczną, niejednokrotnie wpisaną do rejestru wojewódzkiego konserwatora zabytków – dodaje Judyta Rduch.

Dlatego też do roku 2025 MZGK planuje podłączenie do sieci ciepłowniczej 21 budynków mieszkalnych, a także remont 250 pustostanów.

Piękne elewacje to jedno, ale jak podkreśla dyrektor MZGK, najważniejsze jest, aby do remontów podchodzić rzetelnie. Niestety w poprzednich latach nie wszystkie wyglądały w ten sposób. Często stawiano na „pudrowanie” budynków, a nie ich kompleksową odnowę.

– Niestety do tej pory te remonty były realizowane w taki sposób, że albo odnawiana była wyłącznie elewacja frontowa, pozostałe elewacje są w stanie technicznym bardzo złym, okna były wymieniane wyłącznie od frontu, a nawet ostatnio zetknęliśmy się z taką sytuacją, że remont dachu na kamienicy przy ul. Katowickiej 13 został wykonany w połowie, czyli tylko w tej części, którą widać od ulicy, natomiast ta cała część, która jest już od strony podwórza i nie jest widoczna gołym okiem, po prostu nie została wyremontowana – mówi Małgorzata Książek-Grelewicz, dyrektor MZGK w Mysłowicach.

Dzięki takiemu podejściu nie tylko poprawi się wizerunek Starego Miasta, które od lat było zaniedbywane, ale przede wszystkim wpłynie to na komfort życia mieszkańców.