Ruina, która przez wiele dekad straszyła w parku Zamkowym, zmieniła się nie do poznania. I choć nie obeszło się bez problemów technicznych i opóźnień, to wreszcie doczekaliśmy się gruntownego remontu budynku po dawnym sanepidzie w parku Zamkowym. Już wkrótce wprowadzi się tu Klub Inicjatyw Lokalnych. Swoje miejsce znajdą tam też organizacje pozarządowe, seniorzy, a nawet nowożeńcy.

– Pomimo covidu, który nam też utrudnił dostawy, utrudnił nam prace firm różnych, dotrwaliśmy do końca i mam nadzieję, że będzie ten budynek służył Państwu, będzie to perełka miasta Mysłowic – mówi Łucja Łukowicz z Zakładu Remontowo-Usługowego Andrzej Łukowicz.

Sam remont również stwarzał ogromne problemy. Był nawet chwilowo wstrzymany ze względu na katastrofalny stan konstrukcji stropów, który zagrażał pracownikom.

– Trzeba było przeprojektować zabezpieczenie, czyli całe konstrukcje wzmacniające słupów tudzież jakichś podpórek etc. No ale to wszystko w trakcie było jeszcze prac, które wykonywaliśmy i na podstawie tzw. projektów wykonawczych – dodaje Łucja Łukowicz.

– Musieliśmy zwiększyć pulę pieniędzy, aby zakończyć remont. Rozpadły nam się stropy, rozpadły nam się ściany. Techniczne warunki były bardzo trudne – mówi Dariusz Wójtowicz, prezydent Mysłowic.

Pod koniec kwietnia do odrestaurowanego budynku wprowadzi się Klub Inicjatyw Lokalnych, który obecnie mieści się przy ulicy Grunwaldzkiej 20. To projekt partnerski miasta Mysłowice i stowarzyszenia „Most”, którego celem jest współpraca i aktywizacja lokalnej społeczności z trzech rewitalizowanych dzielnic: Centrum, Piasek, Stare Miasto.

– W ramach projektu realizujemy różne warsztaty, spotkania aktywizujące dla mieszkańców i właśnie tutaj, w tej nowej siedzibie, będziemy mogli realizować te zadania, które w tej chwili są realizowane na ulicy Grunwaldzkiej 20 – mówi Aleksandra Kamińska, kierownik Zespołu Dialogu i Współpracy z Jednostkami Kultury i Sportu Urzędu Miasta Mysłowice.

Jednak ma być to przede wszystkim miejsce spotkań organizacji pozarządowych, rad dzielnic i mieszkańców.

– A dla mnie najważniejszym elementem tego budynku jest również sala konferencyjna, która będzie zamieniała się w salę ślubów. Będzie to godne miejsce, gdzie ludzie będą mogli zawierać związki małżeńskie – dodaje Dariusz Wójtowicz.

Budynek został przystosowany do użytku dla osób niepełnosprawnych, m.in. dzięki schodołazowi, którym niepełnosprawni ruchowo będą mogli dostać się na piętro. Całkowita wartość inwestycji wyniosła 1 483 424,83 zł, z czego 781 467,85 zł zostało dofinansowane ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.