Już nie tylko z ziemi, ale także z powietrza. Mysłowice będą patrolowane przez policyjne drony, które będą czuwać nad porządkiem i bezpieczeństwem miasta. Ta nowa forma mobilnego monitoringu pozwoli mieć oko na wiele niebezpiecznych miejsc, a nie tylko na wybrane punkty. Mysłowiccy funkcjonariusze otrzymają 10 dronów. Aktualnie trwają szkolenia funkcjonariuszy, którzy aby sterować dronami muszą nabyć stosowne uprawnienia.
Drony na służbie policji to ogólnokrajowy projekt, który wprowadza Komenda Główna Policji. Pomysł wykorzystania dronów polska policja zaczerpnęła od spółki PKP Cargo, która już od kilkunastu miesięcy wykorzystuje drony do patrolowania torowisk. Spółka wykorzystuje drony do ochrony swoich pociągów przed kradzieżami.
Program „Policyjny Dron” ma ruszyć w lipcu, kiedy to odbywać się będą Światowe Dni Młodzieży. Powietrzne patrole będą czuwać nad bezpieczeństwem młodych pielgrzymów i mieszkańców miast, które przyjmą większe grupy młodzieży. Jako że ŚDM odbędą się w Krakowie, a młodzież przez ponad tydzień będzie gościć w miastach, z których dojazd do Grodu Kraka jest najdogodniejszy, najwięcej dronów z tego projektu trafi właśnie na południe Polski.
Mysłowice są jednym z miast, które z okazji Światowych Dni Młodzieży przyjmą kilkutysięczną grupę młodych osób. Młodzież z całego świata będzie spała w domach mieszkańców, którzy wyrazili chęć przyjęcia ich pod swój dach, ale także w szkołach i innych miejskich placówkach. Choć projekt zostanie wprowadzony z myślą o Światowych Dniach Młodzieży, drony pozostaną w komendach miast, które z powodu udziału w ŚDM je otrzymają.
Choć na przestrzeni ostatnich lat drony stały się tak bardzo popularne, że na sklepowych półkach znajdziemy je nawet w formie zabawek dla dzieci, mało kto pamięta, że dron to przede wszystkim bezzałogowy statek powietrzny, który pierwotnie wykorzystywany był przez wojskowych. Dopiero później drony trafiły na rynek komercyjny.
Policyjny dron będzie miał tą przewagę nad kamerą zwykłego monitoringu, że obiektywem swojej kamery będzie mógł zajrzeć w wiele różnych miejsc. Szybko będzie mógł się pojawić nad obszarem, w stosunku do którego funkcjonariusze otrzymają sygnał o zagrożeniu. Drony wyposażone będą w kamerę o rozdzielczości 4K, dzięki czemu nie powinno być problemu z rozpoznaniem tożsamości sprawców przestępstw, czy wykroczeń. Policyjny sprzęt będzie działał także w nocy, ponieważ kamery będą miały możliwość pracy w trybie podczerwieni.
Choć jest to program policji, już odbyły się rozmowy w mysłowickim magistracie, który jest zainteresowany taką formą czuwania nad bezpieczeństwem mieszkańców.
– Bezpieczeństwo zawsze było i jest jednym z naszych najważniejszych priorytetów. Jego zapewnienie obliguje nas do sięgania po nowe technologie, jeśli tylko są one w stanie to uczynić. Jeśli urządzenia spiszą się podczas Światowych Dni Młodzieży, to rozważymy zakup kolejnych dronów dla mysłowickiej policji w przyszłym roku – mówi Kamila Szal, rzecznik prasowy mysłowickiego magistratu.
Loty dronów nad Mysłowicami będą miały charakter głównie prewencyjny. Funkcjonariusze policji, którzy zostaną oddelegowani do pracy na tym sprzęcie, zanim zaczną sterować dronem przejdą szkolenie i zdadzą egzamin nadający uprawnienia do korzystania z tych bezzałogowych statków powietrznych. W Mysłowicach odbyły się już pierwsze testy z użyciem powietrznych funkcjonariuszy.