Drugi dzień Świąt Wielkanocnych, przypadający w tym roku w poniedziałek 6 kwietnia, to czas tradycji Śmigusa-Dyngusa, ale także wzmożonych apeli o rozsądek i przestrzeganie prawa.

– W Poniedziałek Wielkanocny należy przede wszystkim zachować rozwagę, a polewanie wodą powinno mieć swój umiar i mieć charakter symboliczny, a nie przysparzać zbędnego problemu. Tradycję należy pielęgnować, ale zgodnie z normami dobrego wychowania – informują służby.

Śmigus-Dyngus to zwyczaj obecny w polskiej kulturze od setek lat i wciąż cieszący się dużą popularnością. Polewanie wodą ma charakter symboliczny i wiąże się z dawnymi obrzędami wiosennymi. W praktyce jednak granica między zabawą a naruszeniem przepisów bywa przekraczana.

Funkcjonariusze przypominają, że nieodpowiedzialne zachowanie może prowadzić do konsekwencji prawnych. Odpowiedzialność karna grozi m.in. za zakłócanie porządku publicznego, naruszenie nietykalności cielesnej, uszkodzenie ciała, zniszczenie mienia czy naruszenie miru domowego, na przykład poprzez wtargnięcie do mieszkania bez zgody właściciela.

– Przestrzegamy zwolenników natarczywego oblewania wodą o konsekwencjach prawych za wszelkie niezgodne z przepisami incydenty – dodają służby.

Aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji, zaleca się zachowanie umiaru, respektowanie braku zgody innych osób oraz unikanie zabawy w pobliżu ruchliwych ulic. Szczególną uwagę należy zwrócić na bezpieczeństwo dzieci, które powinny pozostawać pod opieką dorosłych.

Lany poniedziałek pozostaje jedną z najbardziej rozpoznawalnych wielkanocnych tradycji, jednak jej obchody powinny odbywać się z poszanowaniem innych i obowiązujących przepisów.