Wszyscy mamy stereotypy i różne uprzedzenia, które mogą być skutecznie zastąpione wiedzą, doświadczeniem i empatią w stosunku do osób wykluczanych. Dlatego stowarzyszenie „Obywatel senior” zaprasza do udziału w „Żywej bibliotece”, gdzie w role „żywych książek” wcielą się m.in. osoba niepełnosprawna, kobieta w służbie penitencjarnej czy trzeźwy alkoholik. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 23 kwietnia o godzinie 11.00 w gmachu I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Mysłowicach.
W projekcie mogą uczestniczyć wszyscy, którzy chcą oswoić się z szeroko rozumianą innością poprzez bezpośredni kontakt z „żywymi książkami”.
– To osoby reprezentujące społecznie nieakceptowane grupy ludzi, które zdecydowały się opowiedzieć czytelnikowi swoją historię. Od czytelnika zaś zależy, czy po rozmowie z nimi zweryfikuje swoje poglądy i stanie się bardziej tolerancyjny – informuje stowarzyszenie „Obywatel senior”, organizator akcji.
Projekt w swoim założeniu ma zapobiegać dyskryminacji oraz wykluczeniu społecznemu. Ma również przypomnieć nam, jak ważny i potrzebny może być dialog.
W organizowanej „Żywej bibliotece” będzie można porozmawiać miedzy innymi: z osobą niepełnosprawną, kobietą w służbie penitencjarnej, seniorką-feministką, trzeźwym alkoholikiem, luteranką czy seniorem.
– Zapraszamy uprzedzonych, stereotypizujących, ale i tych otwartych na różnorodność. „Żywą bibliotekę” trzeba koniecznie odwiedzić, by uleczyć się z potrzeby osądzania i stygmatyzacji – zachęcają organizatorzy.
Wydarzenie odbędzie się w sobotę 23 kwietnia od godziny 11.00 do 14.00 w gmachu I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki przy ul. Mickiewicza. Organizowane jest przez stowarzyszenie „Obywatel senior” przy współpracy z I LO oraz katowickim stowarzyszeniem „Nasze osiedle Ścigały”. Koordynatorkami projektu są Danuta Chycka oraz Bożenna Lewkowska.
„Żywa biblioteka” odbywa się w ramach projektu „Lokalnie dla różnorodności”, realizowanego przez stowarzyszenie „Diversja” przy wsparciu Credit Agricole Bank Polska, z dotacji programu „Aktywni obywatele – fundusz krajowy”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG. Projekt uznany przez Radę Europy jako metoda w edukacji o prawach człowieka realizowany przez stowarzyszenie „Obywatel senior”.