Kwiecień to światowy miesiąc świadomości autyzmu. Również w Mysłowicach przeprowadzono i zaplanowano wiele wydarzeń, które mają uświadomić naszemu społeczeństwu, z czym na co dzień muszą zmagać się osoby mające autyzm. Liczne działania i kampania edukacyjna rozpoczęły się już pod koniec marca, a zakończą się wielkim, rodzinnym piknikiem w Parku Słupna z licznymi atrakcjami dla całych rodzin. 

Za sprawą współpracy magistratu z Mysłowicką Fundacją Po Pierwsze Człowiek, w mieście prowadzona jest kampania społeczna. Na plakatach i ulotkach mysłowiczanie mogą znaleźć informacje, jak odczuwa i jak zachowuje się osoba mająca autyzm. W materiałach przedstawione zostały osoby w różnym wieku, które nie zawsze w ten sam sposób doświadczają autyzmu. Ma to ukazać mysłowiczanom, jak bardzo różnorodna może być ta przypadłość.

– Wszystkie działania, w które zaangażowaliśmy się wspólnie z mysłowicką fundacją mają na celu pomóc zrozumieć, czym jest autyzm. Zależy nam, by zwrócić uwagę na potrzeby osób, których dotknęła ta choroba, a także, by otaczający ich świat zaakceptował to, w jaki sposób postrzegają oni rzeczywistość – mówi Kamila Szal, rzecznik prasowy mysłowickiego magistratu.

Finałem miesięcznych działań będzie rodzinny piknik w Parku Słupna, który odbędzie się w niedzielę 30 kwietnia. Od godziny 12:00 do 18:00 będzie można skorzystać z wielu atrakcji. Znajdą się tam stoiska Mysłowickiego Ośrodek Kultury, gdzie będzie malowanie buziek, znajdzie się także miejsce do lepienia w glinie. Ponadto animatorzy MOK-u przeprowadzą liczne zabawy dla dzieci. Z myślą o nich rozstawione zostaną także dmuchańce, po których najmłodsi będą mogli skakać. Od godziny 15:00 dzieci będą mogły przekonać się, jak pracują konie, które pomagają w rehabilitacji niepełnosprawnych maluchów. To właśnie na ich grzbietach prowadzona jest hipoterapia.

Znajdzie się tam urządzenie o nazwie cube, które umożliwia multimedialną wyprawę w świat osób z autyzmem. Zwiedzając go, można przekonać się w jaki sposób osoby dotknięte tym zaburzeniem odbierają otaczający nasz świat. W Parku Słupna znajda się także stoiska ze zdrową żywnością – dzieci same przygotują zdrowe przekąski, a po tym wysiłku będą mogły ugasić pragnienie popijając świeżo wyciśnięty sok. Będą tam także punkty, w których będzie można skorzystać ze specjalistycznych porad psychologa oraz neurologopedy. Zorganizowany zostanie także koncert dla dzieci.

Na wydarzenie zapraszane są całe rodziny, a w szczególności mieszkańcy, którzy nigdy wcześniej nie spotkali osoby autystycznej.

– Impreza skierowana jest przede wszystkim do nich, gdyż bardzo nam zależy na integracji. To jest dobre i ważne nie tylko dla osób niepełnosprawnych, ale również dla osób zdrowych – mówi Monika Sarnecka z Mysłowickiej Fundacji Po Pierwsze Człowiek