Przewóz osób niepełnosprawnych nie jest łatwym przedsięwzięciem, zwłaszcza, gdy nie dysponuje się dostosowanym do ich potrzeb środkiem transportu. Od teraz nie musi się tym martwić Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Radość”. Jego władze odebrały dziś nowiutką Toyotę ProAce Verso Long prosto z katowickiego salonu.

– Jest to samochód sfinansowany ze środków PFRON, z miasta, naszych własnych bardzo dużo i super, super pomocy z Toyoty – mówi Wiktoria Jaromin, wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Radość”.

Samochód, który do tej pory służył stowarzyszeniu, by dowozić młodzież na warsztaty terapii zajęciowej, był już w bardzo złym stanie. Nowoczesna toyota spełnia wszystkie oczekiwania nowych właścicieli.

– Jest mocny silnik, jest panel taki z nawiewem, z wentylacją, z ogrzewaniem, panel cofania jest, jest próg – dodaje Wiktoria Jaromin.

Pracownicy salonu Toyoty w Katowicach-Ligocie dołożyli wszelkich starań, by dostosować samochód do potrzeb podopiecznych mysłowickiego stowarzyszenia.

– Od samego właściwie początku to auto było przygotowywane bezpośrednio pod klienta. Taką modyfikacją, którą sobie zażyczyło stowarzyszenie, był próg po prawej stronie, który ułatwia wsiadanie osobom niepełnosprawnym do samochodu. I o taką modyfikację auto zostało wzbogacone – tłumaczy Krzysztof Kukiełka z Toyoty Katowice.

Toyota obdarowała też podopiecznych stowarzyszenia pełnym bagażnikiem artykułów plastycznych. Swój prezent dołożył również prezydent Mysłowic Dariusz Wójtowicz.

– W związku z tym, że samochód trzeba godnie przyjąć do miasta, robimy wycieczkę dla dzieci niepełnosprawnych. Miasto jest w trudnej sytuacji finansowej, ale na dzieciach i na osobach niepełnosprawnych staramy się nie oszczędzać – mówi prezydent Dariusz Wójtowicz.

Oficjalnemu przekazaniu kluczyków towarzyszyło ogromne wzruszenie. Podopieczni Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Radość” wrócili do Mysłowic bezpiecznym i komfortowym samochodem, który posłuży im przez lata.

Tekst: Aleksandra Olszewska