Nie każdy uczeń może do niej uczęszczać i nie każde miasto może zaoferować swoim mieszkańcom dostęp do tej placówki. Zespół Szkół Specjalnych (ZSS) w Mysłowicach to szkoła wyjątkowa, z sercem na dłoni, profesjonalną kadrą i bogatą ofertą zajęć specjalistycznych. Od dwóch lat funkcjonuje w nowoczesnym budynku w pełni przystosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Zespół Szkół Specjalnych zlokalizowany w Mysłowicach spełnia obecnie europejskie standardy. Jak przystało na szkołę wyjątkową dzieci i młodzież, które do niej uczęszczają dowożone są na zajęcia busem będącym na wyposażeniu placówki. Nie brakuje tu miejsca do zabaw i gier na świeżym powietrzu – placówka ma teren zielony o powierzchni blisko 1 hektara oraz duże boisko.
Nasza szkoła to szkoła dla tych dzieci, które potrzebują szczególnej dbałości o poczucie bezpieczeństwa, to szkoła, w której rodzic podejmuje decyzje wspólnie z nauczycielem i ustala zakres specjalistycznej pomocy, to szkoła, która uczy i uczy się uczyć, to szkoła, która umożliwia dziecku sukces na miarę możliwości na każdym etapie rozwojowym – podkreśla Anna Zając-Lubowiecka, dyrektorka Zespołu Szkół Specjalnych w Mysłowiach.
Korytarze szkoły przystosowane są do specjalnych potrzeb ich podopiecznych – są duże i jasne oraz podzielone na strefy kolorytyczne: zieloną dla dzieci starszych i niebieską dla młodszych, co ułatwia orientację w budynku. Podopieczni i nauczyciele szkoły korzystają także z przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawych windy, toalet, podjazdów oraz nowoczesnych kuchni, jadalni i stołówki. Dzieci i młodzież korzystają z szeregu pracowni: informatycznej, technologii kucharstwa, introligatorstwa, małej poligrafii, ceramicznej, muzycznej, SI, terapii Biofeedback. W ramach zajęć uczniowie mogą korzystać z tzw. mieszkania treningowego, brać udział w zajęciach ze zwierzętami terapeutycznymi, uczestniczyć w treningach pracy.
– Jednym z moich priorytetów była zmiana lokalizacji tej szkoły, by dzieci i rodzice mieli zapewnione poczucie bezpieczeństwa. Nowy budynek się sprawdził i już każdy czuje się tam jak u siebie w domu – mówi Edward Lasok, prezydent miasta Mysłowice.
Obecnie w skład Zespołu Szkół Specjalnych w Mysłowicach wchodzą: Szkoła Podstawowa nr 8 Specjalna, Gimnazjum Specjalne, Zasadnicza Szkoła Zawodowa Specjalna i Szkoła Przysposabiająca do Pracy. ZSS prowadzi również zespołowe i indywidualne zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze i Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka. W szkole kształcą się dzieci i młodzież od 8 do 25 roku życia z różnymi stopniami niepełnosprawności intelektualnej, z niepełnosprawnościami sprzężonymi oraz z autyzmem i zespołem Aspergera. Aktualnie w szkole uczy się 134 uczniów, których kształci wyspecjalizowana kadra nauczycieli przedmiotów, pedagogów z zakresu oligofrenopedagogiki, surdopedagogiki, tyflopedagogiki, logopedii i neurologopedii, wczesnego wspomagania rozwoju i edukacji uczniów z autyzmem. Szkoła zatrudnia także specjalistów terapeutów z zakresu hipoterapii, dogoterapii, terapii SI, Biofeedback, arteterapii oraz rehabilitanta i fizjoterapeutę.
Najmłodsi podopieczni szkoły w klasach I-III uczą się w systemie bezdzwonkowym. Na każdym poziomie nauczania dzieci uczą się w mało licznych klasach, do 10 osób. Jeżeli jest taka konieczność szkoła realizuje również nauczanie indywidualne w domu ucznia lub na terenie szkoły. Ponadto zapewnia bezpłatne podręczniki, organizuje wyjazdy na turnusy rehabilitacyjne, zielone szkoły, wyjazdy turystyczne, dba o to, by uczniowie korzystali z oferty kulturalnej regionu.
Jak każdy rodzic chciałam mieć zdrowe, mądre i zdolne dziecko. Niestety życie potoczyło się inaczej i przyszło zmierzyć mi się z wieloma przeciwnościami losu. Na początku starałam się nie widzieć tego, tłumaczyłam sobie, że córka da radę, poradzi sobie, tylko potrzebuje więcej czasu niż inne dzieci. I tak posłałam ją do ogólnodostępnej szkoły. Przez pierwsze trzy lata jakoś dawała radę, natomiast czwarta klasa to już całkiem inny etap, dlatego postanowiłam ją przenieść do szkoły specjalnej. Nie żałuje swojej decyzji, żałuję tylko, że tak późno ją podjęłam. Córka wreszcie odnalazła się wśród rówieśników i jest szczęśliwa. – mówi Edyta Mucha, mama uczennicy Zespołu Szkół Specjalnych w Mysłowicach.
Szkoła oferuje dla swoich podopiecznych różnego rodzaju terapie: behawioralną, krakowską prof. Cieszyńskiej, metodę Dobrego Startu M. Bogdanowicz, neurosensoryczną metodę taktylną wg S. Masgutowej, terapię ręki, Metodę Ośrodków Pracy oraz Kominikację alternatywną ACC.
Początki szkoły sięgają roku 1946 roku. Do lutego 2014 r. jej siedzibą był zabytkowy, 140-letni, budynek przy Placu Wolności 3 w Mysłowicach. Dzięki staraniom obecnego prezydenta miasta placówka od dwóch lat działa w nowym obiekcie, na którego dostosowanie pozyskała 900 tys. zł dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Pozostałą kwotę, tj. blisko milion złotych przekazało miasto Mysłowice. Ogromnym wysiłkiem społeczności szkolnej – nauczycieli, uczniów, rodziców, przyjaciół szkoły udało się w ciągu miesiąca przenieść majątek szkoły z budynku przy Placu Wolności do nowej siedziby i rozpocząć w niej zajęcia od 3 lutego 2014 roku.