Jeśli masz od 18 do 35 lat i problem z wagą, mamy dobrą wiadomość! Dwie kolejne grupy mysłowiczan wezmą udział w programie walki z otyłością. Środki na ten cel, czyli 72 tys. zł., Mysłowice pozyskały wygrywając konkurs Ministerstwa Zdrowia. Podobnie jak w przypadku pierwszej grupy, członkowie kolejnych będą mogli skorzystać m.in. z konsultacji z dietetykiem, lekarzem, trenerem, jak również zaoferowany im zostanie szeroki wachlarz zajęć ruchowych oraz badań.
Otyłość jest najczęściej występującą współczesną chorobą cywilizacyjną. Do głównych przyczyn otyłości należą złe nawyki żywieniowe oraz niska aktywność fizyczna. Jest ona czynnikiem ryzyka w rozwoju wielu chorób przewlekłych, takich jak: choroby układu krążenia, zmiany zwyrodnieniowe układu kostno-stawowego, cukrzyca typu 2, nowotwory złośliwe, a w konsekwencji stanowi pośrednią przyczynę przedwczesnej niepełnosprawności oraz śmierci.
32 nowe miejsca w programie
Realizacja programu rozpocznie się od indywidualnych konsultacji dietetycznych
Celem programu jest przede wszystkim zmiana nawyków żywieniowych wśród uczestników oraz zwiększenie ich aktywności fizycznej. W projekcie weźmie udział 32 osób z potwierdzoną otyłością.
Realizacja programu rozpocznie się od indywidualnych konsultacji dietetycznych, z których każda obejmie przeprowadzenie wywiadu żywieniowego, ułożenie ogólnego indywidualnego planu żywieniowego, ułożenie diety na minimum 10 dni oraz wykonanie analizy składu ciała.
W ramach planowanych działań przewiduje się przeprowadzenie spotkań grup wsparcia, podczas których uczestnicy będą mogli podzielić się swoimi wątpliwościami, sukcesami i porażkami. Tematami spotkań będą między innymi: jak walczyć z otyłością, normy żywienia, zasady prawidłowego żywienia, substancje i środki dodawane do żywności, zasady czytania etykiet na produktach spożywczych oraz choroby żywieniowo zależne.
Jak ćwiczyć? Co jeść?
Program przewiduje również grupowe spotkania z wykwalifikowanym trenerem, które będą miały charakter teoretyczno-praktyczny (jak dobierać ćwiczenia, jak ćwiczyć żeby schudnąć). Ponadto planuje się organizację warsztatów kulinarnych, podczas których uczestnicy będą mogli we własnym gronie omówić swoje kulinarne doświadczenia i problemy związane ze zdrowym gotowaniem.
Każdy uczestnik otrzyma karnet do klubu fitness. W ramach treningów interpersonalnych przewiduje się stworzenie indywidualnego planu treningowego dla każdego uczestnika. Ponadto program przewiduje przeprowadzenie dla każdej osoby komplet badań m.in. glukozy, cholesterolu, trójglicerydów, hormonów tarczycy, poziomu sodu, potasu, żelaza czy magnezu.
Kto może przystąpić do programu?
Od 18 do 35 lat, ze stwierdzoną otyłością
Projekt „Tworzenie grup wsparcia dla osób z otyłością” skierowany jest do wszystkich mieszkańców Mysłowic w wieku od 18 do 35 lat, którzy mają potwierdzoną otyłość bez względu na płeć i status społeczny. Jak powszechnie wiadomo dla osób odchudzających się niezwykle ważne jest wsparcie ze strony bliskich albo innych ludzi borykających się z podobnym problemem.