fot. GDDKiA

Drugi odcinek drogi ekspresowej S1 z Mysłowic do Bielska-Białej, czyli 15,2 km z Oświęcimia do Dankowic, wybuduje konsorcjum PORR – Mota Engil. Jest też decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych dla budowy S1 na tej trasie.

– Dobiegła końca procedura przetargowa na budowę S1 od węzła Oświęcim (z węzłem) do Dankowic. Jako najkorzystniejszą z 9. złożonych wybrano ofertę konsorcjum PORR oraz Mota-Engil Central Europe. Wartość zadania firmy wyceniły na kwotę 989 751 443,10 zł – informuje rzecznik katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Marek Prusak.

Przypomnijmy, że w przetargu na pierwszy, prawie 13-kilometrowy odcinek z Mysłowic do Oświęcimia najtańszą ofertę złożyła firma China State Construction Engineering Corporation. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj. Natomiast przetarg na ostatni odcinek, 12 km z Dankowic do istniejącego już węzła Złoty Potok w Bielsku, ma szansę wygrać konsorcjum Mirbud – Kobylarnia, które złożyło najkorzystniejszą ofertę. Ostateczne rozstrzygnięcia w tych dwóch przetargach mają zapaść w maju.

Drugi odcinek ekspresówki z Kosztów do Bielska będzie liczył 15,2 km między węzłem z planowaną obwodnicą Oświęcimia a Dankowicami. Za budowę samej obwodnicy odpowiada jednak krakowski oddział GDDKiA.

– Wykonawcy zbudują m.in. dwujezdniową drogę ekspresową po dwa pasy ruchu z rezerwą pod trzeci pas (w pasie dzielącym), trzy węzły drogowe (Oświęcim, Wola, Brzeszcze), a także inne drogi towarzyszące drodze ekspresowej oraz obsługujące tereny przyległe. Droga ekspresowa zostanie wyposażona w Miejsca Obsługi Podróżnych, urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, ochrony środowiska oraz systemy odwodnienia i oświetlenia trasy – wylicza Marek Prusak.

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał też decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy drogi ekspresowej S1 Mysłowice – Bielsko-Biała. Wskazuje ona, w jaki sposób wykonać inwestycję, tak aby w najmniejszym stopniu wpłynąć na stan środowiska. Wydawana jest po przeprowadzaniu oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.

Docelowo w pełni ekspresowa trasa S1 o długości 135 km w woj. śląskim i małopolskim połączy węzeł z autostradą A1 w pobliżu lotniska Katowice w Pyrzowicach i granicę ze Słowacją w Zwardoniu.

Realizacja budowy od węzła Kosztowy II w Mysłowicach do węzła Suchy Potok w Bielsku-Białej połączy istniejące odcinki S1 z Bielska-Białej w kierunku Zwardonia (oraz trasę S52 z Bielska-Białej do Cieszyna) z drogą S1 od Mysłowic w stronę Dąbrowy Górniczej i dalej – lotniska Katowice w Pyrzowicach oraz węzła autostrady A1 przy lotnisku. Przedłużeniem drogi ekspresowej S1 na południe od granic Polski jest słowacka autostrada D3 relacji Żylina – Skalite.

Realizacja inwestycji planowana jest na lata 2021-2023. Wizualizację trasy znajdziecie tutaj.

Odcinki realizacyjne dla S1 od Mysłowic do Bielska-Białej:

Odcinek I – węzeł Kosztowy II (z węzłem) – węzeł Oświęcim (bez węzła), w zakres którego wchodzą:

  • droga ekspresowa o długości 12,865 km
  • obwodnica Bierunia o długości 2,1 km
  • trzy węzły drogowe: Kosztowy II, Lędziny, Bieruń
  • jedna para Miejsc Obsługi Podróżnych o funkcji wypoczynkowo-usługowej: Lędziny Wschód (klasa II) oraz Lędziny Zachód (klasa III)

Odcinek II – węzeł Oświęcim (z węzłem) – Dankowice, w zakres którego wchodzą:

  • droga ekspresowa o długości 15,165 km
  • trzy węzły drogowe: Oświęcim, Wola, Brzeszcze

Odcinek III – Dankowice – węzeł Suchy Potok (z węzłem), w zakres którego wchodzą:

  • droga ekspresowa o długości 12,02 km
  • dwa węzły drogowe: Stara Wieś, Suchy Potok
  • jedna para Miejsc Obsługi Podróżnych o funkcji wypoczynkowo-usługowej: Dankowice Zachód (klasa II) oraz Dankowice Wschód (klasa III)
  • jeden obwód utrzymania drogi
fot. GDDKiA