Do 30 czerwca 2022 roku właściciele lub zarządcy budynków zobowiązani są do złożenia w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) deklaracji dotyczącej źródeł ciepła i spalania paliw. Kara za niedotrzymanie terminu wynosi od 500 do 5 000 zł.
Obowiązek złożenia deklaracji ciąży na właścicielach lub zarządcach wszystkich budynków: mieszkalnych i niemieszkalnych, w tym jednorodzinnych, wielorodzinnych czy handlowo-usługowych.
Celem zbierania informacji o budynkach jest stworzenie kompletnej bazy danych, na podstawie której gmina będzie mogła kreować politykę walki ze smogiem. CEEB, czyli Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to system informacji o źródłach ogrzewania budynków w Polsce. Za budowę systemu CEEB odpowiada Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.
Zgodnie z ustawą o wspieraniu termomodernizacji i remontów, ewidencja obejmie źródła ogrzewania i spalania paliw do 1 MW, które w tej chwili nie wymagają pozwoleń „emisyjnych” ani zgłoszenia w myśl przepisów Prawa ochrony środowiska. Nie ma znaczenia zatem, czy źródło ciepła i spalania paliw znajduje się w domku, na działce czy w kamienicy, w warsztacie czy szpitalu – wszystko trzeba będzie zgłosić, wybierając tylko odpowiednią formę deklaracji.
Należy zgłosić zarówno kopciuchy, jak i wszystkie inne piece i kotły: gazowe, węglowe czy na pellet, piecokuchnie, kominki, pompy ciepła czy ogrzewanie z sieci. W imieniu mieszkańców domów wielorodzinnych zrobi to zarządca, o ile budynek ma jedno źródło ogrzewania i nikt sobie dodatkowo nie zamontował np. kozy czy kominka.
Deklarację można złożyć elektronicznie lub w wersji papierowej osobiście we właściwym dla miejsca budynku urzędzie miasta/gminy lub wysyłając pocztą.
Jak podaje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, do 29 kwietnia wpłynęło 2559 deklaracji z 10 496 mysłowickich punktów adresowych, które mają się znaleźć w bazie. To stanowi zaledwie 24% dotychczas zgłoszonych deklaracji. Termin na ich złożenie mija 30 czerwca 2022.
Więcej informacji na www.gunb.gov.pl.