Reprezentacja mieszkańców woj. śląskiego upamiętni 100. rocznicę powstań śląskich. W czwartek rano 16 maja wyruszy specjalnym pociągiem z Katowic do Warszawy. Śląska delegacja spotka się z Prezydentem RP Panem Andrzejem Dudą.
„Pociąg do Śląska. Śląsk dla Polski” – to inicjatywa marszałka woj. śląskiego Jakuba Chełstowskiego, który zaprosił do pociągu przedstawicieli świata kultury, nauki, samorządu, polityki, mediów i sektora pozarządowego. W wydarzeniu wezmą udział również uczniowie – laureaci konkursu historycznego „Klasówka powstańcza”.
Spotkanie będzie symboliczną okazją, aby w stolicy naszego kraju wybrzmiała duma z przynależności Śląska do Polski.
Pociąg będzie miał również specjalną oprawę graficzną.















![Pijany kierowca stwarzał zagrożenie na A4. Miał prawie 2,6 promila alkoholu [fot. archiwum ITVM]](https://itvm.pl/wp-content/uploads/2025/02/policja-218x150.jpg)













