W maju ośmioosobowa grupa studentów judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego odwiedziła Mysłowice, by podjąć się inwentaryzacji mieszczącego się w dzielnicy Piasek cmentarza żydowskiego. Efekty ich ciężkiej pracy, którą koordynuje doktorant Sławomir Pastuszka, zostaną opublikowane pod koniec czerwca w piśmie naukowym „Judaista”.
Prace społeczników, którzy postanowili uporządkować teren starego cmentarza żydowskiego w Mysłowicach rozpoczęły się kilka lat temu. Dzisiaj macewy nie są skryte już pod stertą starych liści i gęstego bluszczu, mimo to, cmentarz do tej pory nie został zinwentaryzowany. Tego zadania postanowili podjąć się studenci drugiego roku judaistyki z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Namówił ich do tego doktorant, któremu bliskie są stare, żydowskie cmentarze z obszaru Śląska.
– Pochodzę z Pszczyny i miałem już okazję robić inwentaryzacje żydowskich cmentarzy zlokalizowanych na Śląsku. W ramach zajęć z epigrafiki hebrajskiej, jakie prowadzę na uniwersytecie, postanowiłem pokazać studentom, jak prawidłowo przeprowadzić taką inwentaryzację. Wybrałem cmentarz w Mysłowicach, bo w ostatnim czasie wiele dobrego się tam zadziało, nie chciałbym żeby zostało to zaprzepaszczone – mówi Sławomir Pastuszka z Uniwersytetu Jagiellońskiego
Studenci z doktorantem pojawili się w Mysłowicach na początku maja. Na cmentarzu spędzili blisko osiem godzin. W tym czasie udało się im przeprowadzić prace w obszarze pierwszej kwatery.
– Studenci wykonali m.in. fotografie nagrobków, by móc dokonać odczytu i tłumaczenia ich napisów. Niestety nie udało się nam zbadać wszystkich pomników, gdyż wiele z nich jest przewróconych, a napisy skierowane są ku ziemi. Nie było to łatwe i tym bardziej jestem z nich dumny, gdyż wyjazd do Mysłowic, który zorganizowałem w ramach prowadzonych przeze mnie zajęć, nie był wyjazdem obowiązkowym – wyjaśnia Sławomir Pastuszka
Efekty ich działań zostaną opublikowane pod koniec czerwca w piśmie naukowym wydawanym przez UJ. Społecznicy z Mysłowic, którym bliski jest temat cmentarza żydowskiego, będą mogli zapoznać się z publikacją. „Judaista” z artykułem o mysłowickiej nekropoli ma trafić do Muzeum Miasta Mysłowice oraz do mysłowickiej biblioteki. Opracowanie będzie dostępne także w wersji elektronicznej.
Cmentarz w dzielnicy Piasek nie posiada księgi cmentarnej, stanowiącej jego dokumentację. Inwentaryzacja cmentarza pozwoli lepiej poznać nam jego historię, pozwoli też ukończyć prace związane z jego uporządkowaniem.
– W przyszłym roku na pewno będę chciał wrócić do Mysłowic. Mam w planach przeprowadzić pełną inwentaryzację tego cmentarza. Myślę także o wydaniu książki z wynikami tych prac – dodaje Pastuszka.