Malarstwo intuicyjne, rysunek czy rzeźba tworzone w stylu „art brut” można od dziś zobaczyć w Muzeum Miasta Mysłowice. Prace są podsumowaniem IV edycji konkursu „POZA RAMY”.

Wystawa “POZA RAMY” prezentuje prace osób niepełnosprawnych.

– Sztuka osób niepełnosprawnych jest sztuką szczególną. Poprzez ich potrzebę ekspresji, możemy dowiedzieć się jak ciekawe jest wnętrze osoby niepełnosprawnej – mówi Katarzyna Kocięga, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Mysłowicach.

Celem wystawy jest: odkrywanie i promowanie twórców niepełnosprawnych intelektualnie tworzących w nurcie „art brut” i przybliżenie ich dzieł szerszej publiczności. Termin „art brut” tłumaczony jest z języka francuskiego jako „sztuka surowa”, samorodna, nie poddana presji, a tworzona przez artystów amatorów.

– Tu nie są pokazywane prace w których pomaga terapeuta. Prace wykonują sami uczestnicy, a my doceniamy ich styl i talent. Konkurs z roku na rok się rozwija. Dlatego w tym roku podzieliliśmy konkurs na rzeźbę i malarstwo, aby nikt nie czuł się poszkodowany – mówi Barbara Kula, współorganizatorka konkursu.

Ogromną wrażliwość i talent doceniło jury oraz zebrani goście.

– Wszyscy jesteśmy tacy sami. Składamy się z ducha i ciała. Wy natomiast macie wielkie serce, które nie wszyscy ludzie mają – mówi Maciej Lisak-Zbroński, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Mysłowice.

– Organizatorom chylę czoła za pomysł i organizację. Każda z tych prac, które tu mam przed sobą jest wyjątkowa i niezwykła, bo każdy z was jest wyjątkowy i niezwykły i to widać w tych pracach – mówi Marta Ostrowska, pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych Urzędu Miasta Mysłowice.

W kategorii malarstwo i rzeźba jury nagrodziło:

I miejsce: Krzysztof Simka

II miejsce: Marek Kaszyca, Adrian Habryka

III miejsce: Sebastian Szafarczyk, Tomasz Mrozek

W kategorii rzeźba jury nagrodziło:

I Miejsce: Ewa Balsamska, Krystian Skorupa

II Miejsce: Sylwia Pietrusiak, Sebastian Filiński

III miejsce: Julia Mucha, Ryszard Mrzygłód, Michał Kaczmarek

Wyróżnienia: Marcin Kindrat, Józef Bronakowski, Łukasz Liebig

Wśród uczestników znaleźli się:

Wernisaż uświetniły trzy wokalistki: Zosia Stawicka, Julia Dolata, oraz Wiktoria Knapek ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Mysłowicach.

Wydarzenie organizowane jest przez Zespół Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Mysłowicach oraz Muzeum Miasta Mysłowice. Szczególne podziękowania należą się sponsorowi – firmie Elektryk z Imielina, który ufundował nagrody dla uczestników.